EFL instructors' burnout in online education: Preparatory school case in Itanbul
İngilizce okutmanlarının online eğitimde tükenmişliği: İstanbul'da hazırlık okulları örneği
  1. Tez No: 840615
  2. Yazar: AYŞE GÜLER DEMİRKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENISA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, İstanbul'da Yabancı Dil olarak İngilizce öğreten İngilizce okutmanlarının tükenmişlik deneyimini araştırmak ve tükenmişlik ölçeğinin üç farklı boyutuna odaklanmaktı. Ayrıca, çalışma, cinsiyet, kurumsal tür, akademik derece, önceki eğitim deneyimi ve öğretim deneyiminin,“Kendinden Kopuk Hissetme, Duygusal Tükenme ve Azalmış Kişisel Başarı”olmak üzere üç boyutta tükenmişlik düzeylerini etkileyip etkilemediğini değerlendirmeyi amaçladı. Çalışmanın diğer bir hedefi, İngilizce okutmanları tarafından algılanan şekliyle tükenmişliğe katkı sağlayan faktörleri belirlemekti. Toplam 169 İngilizce okutmanı anket çalışmasına katıldı ve nicel veriler sağladı; ayrıca 11 İngilizce okutmanı odak grup görüşmelerine katıldı. Sonuçlar, İngilizce okutmanlarının orta düzeyde Kendinden Kopuk Hissetme, Duygusal Tükenme ve Azalmış Kişisel Başarı (DP, EE ve PA) düzeyleri yaşadığını gösterdi. Ayrıca, bulgular tükenmişlik deneyimleri ile demografik değişkenler arasında anlamlı bir ilişki olmadığını ortaya koydu. Son olarak, odak grup görüşmelerinin sağladığı içgörüler, İngilizce okutmanlarının bakış açısına göre, öğrencilerin motivasyon eksikliği, sınırlı etkileşim ve azalmış katılımın, öğretmenlerin tükenmişlik hislerine katkıda bulunan temel faktörler olarak belirlendiğini ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study was to explore the experience of burnout among English as a Foreign Language (EFL) instructors in Istanbul in online education, focusing on three distinct dimensions that are Depersonalization, Emotional Exhaustion and Reduced Personal Accomplishment (DP, EE and PA). Additionally, the study also explored whether certain demographic factors, including gender, institutional type, academic degree, prior training exposure, and teaching experience, influenced the levels of burnout experienced across the three dimensions (DP, EE, and PA). Furthermore, the study attempted to identify the factors contributing to burnout, as perceived by EFL instructors. A total of 169 EFL instructors participated in the survey, providing quantitative data, while 11 EFL instructors took part in a focus group. The findings indicated that EFL teachers experience moderate levels of Depersonalization, Emotional Exhaustion, and Reduced Personal Accomplishment. Notably, the findings did not reveal any significant correlation between burnout experiences and demographic variables. Lastly, insights from the focus group interviews disclosed that, students' lack of motivation, limited interaction, and reduced engagement were identified as key factors contributing to teachers' feelings of exhaustion.