Geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin konut, işgücü piyasası ve kentsel hizmetlere erişiminde sosyal sermaye ve sosyal ağlarının rolü: Ankara ili örneği
The role of social capital and social networks in the access of Syrians under temporary protection to housing, labor market and urban services: The case of Ankara province
- Tez No: 842031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Göç, insanlık tarihi boyunca çeşitli nedenlerde ve biçimlerde gerçekleşen dinamik bir olgudur. Zaman içerisinde göçün nedenleri, göçün gerçekleşme biçimleri değişmiştir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye de çeşitli nedenlerle, farklı dönemlerde göç almış ve göç vermiştir. Ülke tarihindeki en önemli göç dalgalarından bir tanesi 2011 Suriye İç Savaşı ile başlayan göç dalgasıdır. 2011 yılından başlayarak 2017 yılına kadar artarak devam eden göç süreci, 2017 yılında pik noktasına ulaşmış ve o yıldan itibaren belirli bir durağanlık göstermektedir. Bu çalışmada ise yaşanan göç dalgası neticesinde Ankara'ya yerleşen geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin Türkiye'ye göç ettikten sonra sosyal ağ ve sermayelerinin işgücü piyasası, konut ve kentsel hizmetlere erişimlerindeki rolü ortaya koyulmaktadır. Çalışmanın kuramsal temeli“Sosyal Ağ Teorisi”ve“Sosyal Sermaye Teorisi”ne dayanmaktadır. Çalışma kapsamında ilk olarak geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin sosyal ağ ve sermayeleri ortaya çıkarılmış, sonrasında bu sosyal ağ ve sermayelerin iş bulma, konut bulma ve kentsel hizmetlere erişimdeki etkileri tespit edilmiştir. Böylelikle literatürde çoğunlukla sosyoloji alanında kullanılan Sosyal Ağ ve Sosyal Sermaye Teorileri şehir planlama disiplinine entegre edilerek Suriyelilerin Türkiye'ye geldikten sonraki süreçlerine bahsi geçen teorilerin desteğiyle ışık tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Migration is a dynamic phenomenon that has taken place for various reasons and in various forms throughout human history. The reasons for migration and the ways in which migration takes place have changed over time. As in the rest of the world, Turkey has received and given migration for various reasons in different periods. One of the most important migration waves in the country's history is the migration wave that started with the Syrian Civil War in 2011. Starting in 2011 and continuing to increase until 2017, the migration process reached its peak in 2017 and has shown a certain stagnation since that year. In this study, the role of social networks and capital of Syrians under temporary protection who settled in Ankara as a result of the migration wave in their access to the labor market, housing and urban services after migrating to Turkey is revealed. The theoretical basis of the study is based on“Social Network Theory”and“Social Capital Theory”. Within the scope of the study, firstly, the social networks and capitals of Syrians under temporary protection are revealed, and then the effects of these social networks and capitals on finding a job, finding housing and accessing urban services are determined. In this way, Social Network and Social Capital Theories, which are mostly used in the field of sociology in the literature, are integrated into the discipline of urban planning and the processes of Syrians after their arrival in Turkey are shed light with the support of the aforementioned theories.