Cerrahi profilaksi uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of surgical prophylaxis practices
- Tez No: 842065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane Enfeksiyon Kontrolü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyonlar (SBİE) hasta morbidite/mortalitesinde artışa, hastanede kalış süresinde uzamalara, iş gücü ve üretkenlik kaybına, maliyet artışlarına ve kullanılan antibiyotikler ile dirençli mikroorganizmaların artışına neden olmaktadır. Cerrahi alan enfeksiyonları (CAE) SBİE'ler arasında en yaygın görülen enfeksiyonlar arasında yer almakta ve sağlık bakım tesislerinde ek maliyetlere neden olmaktadır. Cerrahi alan enfeksiyonlarını önlemek için cerrahi profilaksi'nin (CP) de içinde olduğu stratejiler mevcuttur. Bu çalışmaya 11.08.2020-28.02.2021 tarihleri arasında Genel Cerrahi, Beyin ve Sinir Cerrahisi, Ortopedi ve Travmatoloji Kliniklerindeki 1913 ameliyat dahil edilerek CP uygulamaları değerlendirilmiş ve SPSS istatistik programı ile analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health Care-Associated Infections (HAI) cause an increase in patient morbidity/mortality, prolongation of hospital stay, loss of workforce and productivity, cost increases, and an increase in antibiotics used and resistant microorganisms. Surgical site infections (SSI) are among the most common infections among HAIs and cause additional costs in healthcare facilities. Strategies, including surgical prophylaxis (SP), are available to prevent SSI. In this study, 1913 operations in General Surgery, Neurosurgery, Orthopedics and Traumatology Clinics between 11.08.2020-28.02.2021 were included and SP applications were evaluated and analyzed with SPSS statistical program.