Futsal maç simülasyon protokolü sonrası uygulanan farklı toparlanma yöntemlerinin anaerobik güç, sürat, dikey sıçrama, çeviklik ve izokinetik kuvvet üzerine etkisi
The effects of different recovery methods applied after futsal match simulation protocol on anaerobic power, speed, vertical jump, agility and isokinetic strength
  1. Tez No: 842272
  2. Yazar: GİZEM AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı; futsal maç simülasyon protokolü sonrası uygulanan nöromüsküler elektrik stimülasyonu, foam roller ve aralıklı pnömatik kompresyon toparlanma yöntemlerinin izokinetik kuvvet, anaerobik güç, sürat, çeviklik, dikey sıçrama ve eklem hareket genişliği üzerindeki etkisini araştırmaktır. Gerçek deneysel araştırma modeli kontrol gruplu ön test-son test desen kullanılmıştır. Araştırmaya 46 kadın futsal/futbol sporcusu katılmış olup ön testler alındıktan sonra randomize atama ile katılımcılar; kontrol grubu (n:12), nöromüsküler elektrik stimülasyonu grubu (n:10), foam roller grubu (n:12) ve aralıklı pnömatik kompresyon grubu (n:12) olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Futsal maç simülasyon protokolü uygulandıktan sonra toparlanma yöntemleri uygulanmış, 60 dakika dinlendikten sonra performans testleri tekrar uygulanmıştır. Gruplar arası farkın değerlendirilmesi için Tekrarlı Ölçümlerde 2 yönlü Anova Testi kullanılmış olup farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için Post Hoc testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of neuromuscular electrical stimulation, foam rollers and intermittent pneumatic compression recovery methods on isokinetic strength, anaerobic power, speed, agility, vertical jump and range of motion after futsal match simulation protocol. A true experimental research design with control group pretest-posttest design was used. Forty-six female futsal/football athletes participated in the study and after the pre-tests were taken, the participants were divided into 4 groups by randomized assignment; control group (n:12), neuromuscular electrical stimulation group (n:10), foam roller group (n:12) and intermittent pneumatic compression group (n:12). After the futsal match simulation protocol was applied, recovery methods were applied and performance tests were performed again after 60 minutes of rest. Repeated measures 2-way ANOVA test was used to evaluate the difference between the groups and Post Hoc test was performed to determine which groups the difference was between.