Beden eğitimi ve sporun eğitime etkisi
The effects of sport and physical exercises on education
- Tez No: 84253
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAHYA DOĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
V/BÖLÜM ÖZET Bu araştırma, sporun insan eğitimi üzerinde bir etkisinin olup olmadığım, var işe nasıl gerçekleştiğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Eğitim ve spor bireyin gelişiminde, kişiliğinde ve yaşamında belirli sonuçlar elde etmek amacıyla-girişilen-yöntemli İnsan davranışlarını geliştirme; bilgi ve becerilerde olumlu değişikler yaratarak mutlu ve sağlıklı bireylere sahip bir toplum olma yönündeki çabalardan birisi de eğitim ve sporla ilgili çalışmalardır. Eğitim ve spor fikri yeteneklerin geliştirilmesi kadar fiziki yeteneklerin geliştirilmesini de sağlamıştır. Yapılan çalışmaların tümünde sporun, insanın fiziksel güç kapasitesini pozitif yönde gelişim sağladığı, eğitimle beraber zihinsel ve ruhsal yetenekleri geliştirdiği sosyal gelişmeyi en üst seviyede sağladığı görülmüştür. Bu araştırma esnasında değişik gruplara uyguladığımız ankette, eğitim seviyesi düşük grupların(esnaf, amatör sporcu ) sporu tanımadıkları, sporun amacının ne olduğunu bilmedikleri, sorun bir eğitim şekli olmadığı düşünceleri ortaya çıkmıştır. Bu durum bize spor konusunda toplumun her kesimim aydınlatma amacıyla çeşitli kurum ve kuruluşlarca ( televizyon, gazete, dergi, seminer, Gençlik Spor Müdürlükleri ) eğitim verip bilgilendirilmediğini göstermektedir. Eğitim seviyesi yüksek gruplar ( üniversite öğrencisi, öğretmen, profesyonel sporcu ) spor konusundaki bilgi ve düşüncelerini farklılığım görmekteyiz. Çünkü bu gruplar sporun bir eğitim şekli olduğunu düşünmektedirler. 88
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thisjesearch has been carried out for.seeing whether ihe sports -has -got -any influence on the human education or not, if so how it realizes. Education -and sports -are ihe systematic -activities which -are being iargetted for gaining some- certain results- of the. persons, development, personality and, his life. One.of ihe attempts for developing human hehaviours, ibr having happy -andhealty parsons hy positive r.hangpts in the knnwladgft and skills is works concerned with. sports -and. education. Education -and sports have not -also provided io. develope mental skills but also provided to develop physical skills.. -AIL ihe. carried out, researches jeyealed. that,. sports. -has caused. positive developments- in. the human 's_ physical pawer. capacity^ developed- mental and_ psychological skills.as well as education, provided social ^ievelopment. at the highest level, During this research, in our- polls. that we-carried out tasome different groups^ it hasbeen-seen that lower educated -groups.(like, tradesmen, amatour.sportsmen) have-got very- little knawladge-about sports- and, da not, think that he- sports, is- an educational vehicle. This stuation has showed that the people are not informed clearly about sports by television, press and concerned instituations. We see that high educated persons (like university students, teachaers, professional sportsmen) have different knowledge and opinions. Because those groups think that sports is a type of education. 89