13-18 yaşlar arası aktif spor yapan ve yapmayan görme engelli öğrencilerin kendini kabul düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of self-acceptance level of visually impaired students some do active sports and some doesn?t between the ages of 13-18
  1. Tez No: 290745
  2. Yazar: GÜL TERZİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL SUVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sağlıklı bireyin kendisiyle ve çevresiyle sürekli bir uyum içinde olması kendini kabul düzeyi açısından son derece önemlidir. Bedensel sapmalar ise bireyin toplumsal yönden kabulü açısından da bir engeldir.Bu çalışmanın amacı, spor yapan ve yapmayan 13-18 yaş aralığındaki görme engelli öğrencilerin, kendini kabul düzeyi arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır.Araştırma toplam 60 görme engelli öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. 6 hafta sürmüştür.Çalışmada, spor yapan ve yapmayan görme engelli öğrencilerin kendini kabul düzeylerini ölçmek için Temuge (1987) tarafından geliştirilen ?Kendini Kabul Envanteri? kullanılmıştır. Ayrıca, çalışmaya katılan görme engelli öğrencilerin demografik bilgilerine ulaşmak için araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.Elde edilen veriler, SPSS 12,0 istatistik programı ve MS Office Programları kullanılarak analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın kuramsal kısmında kendini kabulde sporun etkisi açıkça görülmektedir. Ancak yapılan anket sonuçları neticesinde sporun kendini kabul düzeyi üzerinde beklenen etkisinin görülmediği tespit edilmiştir.Görme engelli öğrencilerin kendini kabul süreçlerini değerlendirme ile ilgili yapılan anket sonuçlarına göre 30 spor yapan ve 30 spor yapmayan görme engelli öğrencilerin toplam 116 soruya verdikleri yanıtların 6'sında fark vardır sonucuna ulaşılmıştır: ?Yabancılarla tanışmak ve yeni dostlar edinmekten hoşlanırım,?, ?Başkaları beni seyrederken iş yapamıyorum? ?Yerinde ve haklı olsa bile yüzüme yapılan övgülerden utanırım,? ?Genellikle kendimden çok başkalarını memnun etme çabasındayım,? ?Arkadaşlarımın birçoğu kadar güzel ya da yakışıklıyım,? ?İstemediğim halde çabuk kızıyor ve sinirleniyorum,? önermeleri için P değeri< 0,05 olduğundan anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
It is critically important that an individual be in continuous harmony with person environment in terms of person level of self-acceptance. Physical deficiencies are impediments fort the social acceptance fort he individual.The purpose of this study is to put forth the relationship between the self-acceptance levels of visually impaired students between the ases of 13?18, some do sport and some doesn?t.The study was conducted with 60 visually impaired students in total and lasted for 6 weeks.?Self-Acceptance Inventory? developed by Temuge (1987) was used in the study in order to Meysure self-acceptance levels of visually impaired students some do sport and some doesn?t. Also, for the purpose of obtaining the demographic data of visully impaired students participating in the study, Personal Information Form, which was designed by the researchers, was used.Data obtained dere analyzed by using SPSS 12.0 statistical software and MS Office Programs. The effect of sport on self-acceptance is clearly selen in the theoretical part of the study. However, as a resul of the survey administered, it is found out that the expected effect of sport on self-acceptance is not observed.Based on the results of the survey mader for assessing the self-acceptance process of visually impaired students, it is observed that, 6 out of 116 answers are different that are asked to both visually-impaired students 30 of whom are doing sports and 30 of whom are not doing. ?I like meeting strangers and making new friends?, ?I can?t work while others are watching me?, ?I am embarrassed with the compliments made to me even if they are true?, ?Generrally I ry to satisfy the others instead of myself?, ?I am as much as handsome/beautiful as most of my friends are?, ?I get angry and frustrated quickly although I don?t want to?.