Gebeliğin son ayı içindeki uyku düzeninin gebelik sonuçlarına etkisi
The effect of sleep pattern during the last month of pregnancy on pregnancy outcomes
- Tez No: 842811
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİZ YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Hamile kadınlarda uyku problemleri yaygın olarak görülmektedir hamilelik sırasında meydana gelen solunumla ilgili fizyolojik değişiklikler sonucunda hamile kadınlarda uyku bozuklukları ortaya çıkmakta bu bozukluklar kısır döngü şeklinde solunum değişiklikleri ile devam etmektedir. Hamileliğin uyku bozuklukları üzerindeki etkisi ile fetüs üzerine muhtemel olumsuz etkilerin olabileceği düşünülmektedir. Var olan verilerin yetersizliği dolayısıyla daha kapsamlı araştırma yapılması gerekli olmuştur. Uyku bozuklukları ve buna bağlı halsizlik gebelerde sık görülen bir problem olduğundan bu çalışmada gebeliğin son bir ayı içerisindeki uyku kalitesinin doğum şekli aktif doğum eylemi süresi ve fetüs üzerine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmış ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sleep problems are common in pregnant women. Sleep disorders occur in pregnant women as a result of physiological changes related to breathing that occur during pregnancy, and these disorders continue with respiratory changes in a vicious circle. It is thought that pregnancy may have possible negative effects on the fetus due to its effect on sleep disorders. Due to the inadequacy of existing data, it was necessary to conduct more comprehensive research. Since sleep disorders and related fatigue are common problems in pregnant women, this study aimed to examine the effect of sleep quality in the last month of pregnancy on the mode of delivery, duration of active labor, and the fetus, and the results were discussed