Research engagement in and beyond pre-service teachereducation : A case study of an English language teacher education program in Turkey
Öğretmen eğitiminde ve sonrasında araştırma anlayışı: Türkiye'nin İngilizce dili eğitimi programı üzerine bir durum çalışması
  1. Tez No: 593179
  2. Yazar: SELİN TANIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FUAD SELVİ, DR. Deniz Şallı-Çopur
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu vak'a çalışması, bir İngilizce öğretmeni yetiştirme programındaki aday İngilizce öğretmenlerinin ve öğretmen eğitmenlerinin, aday öğretmenlerin araştırmaya katılımı mesleki gelişimlerinde nasıl algıladıklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Vak'a çalışması olarak tasarlanan bu çalışmada veriler, aday İngilizce öğretmenlerinden anket ve odak grup görüşmesiyle, öğretmen eğitmenlerinden ise bireysel görüşmeler ile toplanmıştır. Ayrıca, araştırma dersinin algılanan çıktıları ve program amaçlarının arasındaki tutarlılığını incelemek amacıyla, Yükseköğretim Kurumu (YÖK) ve çalışma katılımcılarının bağlı bulunduğu İngilizce öğretmeni yetiştirme programı tarafından hazırlanan ders izlencesi ve içeriğinin doküman analizi gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, İngilizce öğretmen yetiştirme programının, aday İngilizce öğretmenlerinin akademik araştırma becerilerine, algılarına ve lisans üstü programlara teşvik açısından araştırmacı kimliklerine büyük katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Öte yandan sonuçlar, İngilizce öğretmeni adaylarının, araştırmanın pratiğe karşı bağlantısız algılanması sebebiyle mesleki gelişimlerinde araştırmaya katılımı akademik araştırma üzerinden algıladıklarını ortaya koymuştur. Son sınıf İngilizce öğretmeni adayları ve öğretmen eğitmenleri, aday öğretmenlerin araştırmaya katılımı mesleki gelişimlerinde değerli bulmalarına rağmen, aday İngilizce öğretmenleri, öğretmenler tarafından yapılan araştırmayla ilgili bütünsel bilgiye sahip olmayabilirler. Bulgular ışığında, araştırma dersinin içeriğinin güncellenmesi ve pratik ile araştırma arasındaki ilişkinin daha açıkça belirtilmesi için daha kapsamlı müfredat planlanması gibi İngilizce öğretmeni yetiştirme programına ve paydaşlara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This case study aims to explore how pre-service EFL teachers and teacher educators conceive research engagement in pre-service teachers' professional development in an English language teacher education program in Turkey. The data in this case study were collected through questionnaire administered to pre-service teachers, focus group interviews with pre-service teachers, and individual interviews with teacher educators. Also, document review of syllabi and course descriptions of the formal research course provided by Higher Education Council (HEC) and the English language teacher education program was conducted in order to explore to what extent perceived outcomes and program's goals are congruent. The results revealed that the English language teacher education program makes significant contribution to pre-service teachers' academic research skills, conceptions of academic research, and researcher identities in terms of encouragement for postgraduate studies. However, the findings suggested research engagement in the professional development is mostly conceptualized over academic research due to the perceived irrelevancy of research to practice by the participants. Although senior pre-service teachers and teacher educators value research engagement in the professional development of pre-service teachers, pre-service teachers might not have a comprehensive understanding of teacher research. Drawing on the findings, the present study has some implications for the English language teacher education program and stakeholders such vamping the formal research course and highlightling overt relationship between practice and teaching through a more inclusive curriculum mapping.