Farklı go katkılı pan arayüzey tabakalı Al/n:Si yapıların elektriksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the electrical properties of Al /n:Si structures with different go doped pan interfacial layers
- Tez No: 843672
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KORALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada organik malzeme olan poliakrilonitril (PAN) ara yüzy tabakalı Schottky diyot yapısına farklı grafenoksit (GO) malzemesinin katkılanmasıyla oluşan yapıların sıcaklığa bağlı elektriksel özellikleri incelenmiştir. Arayüzey tabakası oluşturmak için damlama yöntemi kullanılmıştır. Hazırlanan numunelerin yüzey morfolojileri taramalı elekron mikroskobu (SEM) ve toz X-ışını kırınımı (XRD) ile incelenmiştir. Katkılı ve katkısız olmak üzere dört farklı Schottky diyot yapısı hazırlanmış ve bu numunelerin -2 V ile +2 V arasında akım-gerilim ölçümleri, sıcaklığa bağlı olarak 300 K ile 400 K arasında 25 K aralıklarla incelenmiştir. Akım-gerilim eğrilerinden faydalanarak elektriksel diyot parametreleri olan engel yüksekliği (Фb), idealite faktörü (n), doyma akımı (I0) ve doğrulma oranları (RR) hesaplanmıştır. Bu dört faklı Schottky diyot yapısı için seri direnç değerleri her biri için Norde fonksiyonları ve Cheung-Cheung fonksiyonları kullanılarak hesaplanmıştır. Oda sıcaklığında katkılı ve katısız olan Schottky diyotları karşılaştırılarak incelenmiştir. Bu çalışma FYL-2023-8517 proje numaralı Gazi Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri birimi tarafından desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the temperature-dependent electrical properties of structures formed by incorporating different graphene oxide (GO) materials into the interlayer of the Schottky diode structure with the organic material polyacrylonitrile (PAN) have been investigated. The drop-casting method was employed to create the interfacial layer. The surface morphologies of the prepared samples were examined using scanning electron microscopy (SEM) and powder X-ray diffraction (XRD). Four different Schottky diode structures, both with and without additives, were prepared, and the current-voltage measurements were conducted in the range of -2 V to +2 V. These measurements were performed at temperatures between 300 K and 400 K with intervals of 25 K. Electrical diode parameters such as barrier height (Фb), ideality factor (n), saturation current (I0), and rectification ratios (RR) were calculated using current-voltage curves. The series resistance values for each of these four different Schottky diode structures were calculated using Norde functions and Cheung-Cheung functions. The Schottky diodes with and without additives were compared and analyzed at room temperature. This study is supported by Gazi University Scientific Research Projects Unit under project number FYL-2023-8517.