Farklı endodontik giriş kavitesi açılan mandibular molar dişlere termodöngü uygulandıktan sonra kırılma dirençlerinin karşılaştırılması
Comparison of fracture resistance of mandibular molar teeth with different endodontic access cavities after thermocycling
  1. Tez No: 844435
  2. Yazar: MERVE ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİLE ŞEHNAZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Endodontik tedavi görmüş dişlerin kırılma direnci, vital dişlere göre daha düşüktür. Geleneksel endodontik kavite tasarımlı dişlerde, önemli ölçüde dentin kaybına bağlı olarak fonksiyon sırasında dişlerin kırılma direncini azalır. Bu çalışmanın amacı, kompozit rezin ile restore edilmiş ve termodöngü uygulanmış mandibular molar dişlerde farklı endodontik kavite tasarımlarının kırılma direncine olan etkisini karşılaştırmaktır. Toplam 50 adet yakın zamanda çekilmiş, çürüksüz mandibular molar diş toplandı. Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile görüntülendi ve kök kanal morfolojileri göz önüne alınarak dişler kontrol (n=8) ve 3 test grubuna (n=14) ayrıldı. Grup1 kontrol, grup2 geleneksel endodontik kavite (GEK), grup3 truss (kafes) endodontik kavite (TREK) ve grup4 ninja (ultrakonservatif) endodontik kavite (NEK) olacak şekilde ayrıldı. Giriş kavitesinin gruplarda belirtildiği şekilde hazırlanmasından sonra, tüm dişlerin kontrol grubu hariç WaveOne Gold eğeleriyle (Dentsply Maillefer, Ballaigues, İsviçre) kanal preparasyonu yapıldı ve %1,25 sodyum hipoklorit ile irigasyonu yapıldı. Kök kanalları Waveone Conform Fit gutta perka ve AHplus kanal patı kullanılarak tek kon tekniği ile dolduruldu. Giriş kaviteleri kompozit ile restore edildi. Tüm dişler daha sonra 5°C ile 55°C arasında 60 saniye boyunca 1200 ısıl döngüye tabi tutularak 6 ay yaşlandırıldı. Örnekler, 1 mm/dk hızda 2,5 mm çapında yuvarlak uçlu bir pistona sahip evrensel bir yükleme makinesinde (Testometric, M500-25kN, İngiltere) kırılmak üzere yüklendi ve kırılma değerleri Newton cinsinden kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The fracture resistance of endodontically treated teeth is lower than vital teeth. In traditional endodontic cavity design, the fracture resistance of teeth during function is reduced due to significant dentin loss. The aim of this study is to compare the effect of different endodontic cavity designs on fracture resistance in mandibular molar teeth which were restored with composite resin and thermocycled. A total of 50 freshly extracted, caries-free mandibular molar teeth were collected. All of the sampleswere visualized by cone-beam computed tomography, and the teeth were divided randomly into control (n=8) and 3 test groups (n=14) based on root canal morphology. No treatment was performed to Group1 (control). In Group 2; traditional endodontic cavity (GEK) was prepared, in Group 3; truss (cage) endodontic cavity (TREK) was prepared, and in group 4 ninja (ultraconservative) endodontic cavity (NEK) was prepared. After the access cavity preparation were completed as mentionedin the groups, root canals were prepared with WaveOne Gold files (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland) and irrigated with 1.25% sodium hypochlorite. Root canals were filled with the matched cone technique using Waveone Conform Fit gutta-percha (Dentsply Maillefer, Switzerland) and AH-Plus canal sealer (Marka, şehir, ülke). Access cavities were sealed with composite resin. All teeth were aged for 6 months by subjecting to 1200 thermal cycles for 60 seconds between 5°C and 55°C in a chewing simulator. Fracture test was conducted immediately after aging with a Testometric test device (Testometric, M500-25kN, UK) at a cross-head speed of 1 mm/sec. with a 2.5 mm diameter round-tipped piston and the fracture values were recorded as Newtons.