Ambalaj tasarımında artırılmış gerçeklik uygulamaları: Blıppar studio örneği
Augmented reality applications in packaging design: Blippar studio example
  1. Tez No: 845287
  2. Yazar: ŞÜKRAN TARTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ATIF POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Geçmişten günümüze insanlar bazen saklamak bazen de korumak için yıllarca ambalaj ile etkileşim içinde olmuştur. Ambalajın ana işlevi, içeriğini korumak ve muhafaza etmektir ancak değişen toplum ve gelişen teknoloji ambalaj tasarımına daha karmaşık görevler yüklemiştir. Yaşam tarzının gelişmesiyle birlikte tüketicinin yaşam alışkanlıklarının da değişmesi tasarımcıları yeni, işlevsel ve teknolojiyle iç içe tasarımlar üretmeye yönlendirmiştir. Tarih boyunca ambalaj tasarımı, teknolojiyle paralel olarak gelişmiştir. Her yeni teknolojinin ortaya çıkışı, ifade biçimlerinin değişmesine neden olmuştur. Teknolojinin hızlı gelişimi ve yaygınlaşması, artırılmış gerçeklik gibi yeni ortamların da günümüz teknolojisine ayak uydurarak popüler hale gelmesini sağlamıştır. Temel amacı fiziksel dünya üzerine dijital bir katman eklemek olan artırılmış gerçeklik teknolojileri, günümüzde oyun, eğitim, sağlık ve askeriye gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Akıllı cihazların hızla gelişmesi bu teknolojinin popüler hale gelmesini sağlamıştır. Son yıllarda bu teknoloji afiş tasarımları, ambalaj tasarımları, kitap ve dergiler gibi çeşitli grafik tasarım ürünlerinde uygulanmaya başlanmıştır. Gelişmeye devam eden bu teknolojinin ambalaj tasarımı alanına katkıları araştırılmalı ve tasarımcılara verdiği imkanlar incelenmelidir. Bu çalışmada ambalaj tasarımına günümüze ve yakın geleceğe ait bir perspektiften bakılarak, ambalaj tasarımında artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanımından ortaya çıkan sonuçlar incelenmiştir. Artırılmış gerçeklik stüdyosu Blippar tarafından oluşturulan yenilikçi ambalaj tasarımı örnekleri incelenerek kategoriler halinde sunulmuştur. Bu sayede ambalaj tasarımının buna benzer teknolojiler ve gelişmeler doğrultusunda ne yönde ilerleyeceği araştırılmıştır. Yapılan araştırmanın sonunda artırılmış gerçeklik katmanının ambalaj tasarımını, durağan görseller ve tipografilerden kurtararak, animasyonlar, üç boyutlu nesneler ve hareketli grafikler gibi ögeler ile zenginleşmesine olanak tanıdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
From past to present, people have interacted with packaging for years, sometimes to store and sometimes to protect. The main function of packaging is to protect and preserve its content, but changing society and developing technology have imposed more complex tasks on packaging design. With the development of lifestyle, the change in consumer living habits has led designers to produce new, functional and technology-integrated designs. Throughout history, packaging design has developed in parallel with technology. The emergence of each new technology has caused the forms of expression to change. The rapid development and widespread use of technology has enabled new environments such as augmented reality to become popular by keeping up with today's technology. Augmented reality technologies, whose main purpose is to add a digital layer to the physical world, are today used in many areas such as gaming, education, health and military. The rapid development of smart devices has made this technology popular. In recent years, this technology has begun to be applied in various graphic design products such as poster designs, packaging designs, books and magazines. The contributions of this developing technology to the field of packaging design should be investigated and the opportunities it provides to designers should be examined. In this study, the results of the use of augmented reality technology in packaging design are examined by looking at packaging design from a perspective of today and the near future. Innovative packaging design examples created by the augmented reality studio Blippar were examined and presented in categories. In this way, it was investigated how packaging design would progress in line with similar technologies and developments. At the end of the research, it was concluded that the augmented reality layer allows packaging design to be enriched with elements such as animations, three-dimensional objects and moving graphics, freeing it from static images and typographies.