Çay-su ekstraktlarında aluminyum spesiasyonu
  1. Tez No: 84674
  2. Yazar: SEMA BİLMEZ ERDEMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF GÜÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Çay-su ekstra klarında alüminyum spesiasyonu Doktora Tezi Sema Bilmez ERDEMOĞLU İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimva Anabilim Dalı 1998 Danışman: Prof.Dr.Şeref GÜÇER Bu tezde, Türkiye'de üretilen çaylardan hazırlanan çay-su ekstraktlarında toplam alüminyum ve her bir farklı alüminyum türü belirlenerek, alüminyum spesiasyonu çalışmalarının yapılması amaçlanmıştır. Su ve toprak örneklerinde alüminyum spesiasyonu üzerine yapılan çalışmalar alüminyumun inorganik türlerinin organik türlerinden daha toksik olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla alüminyumun biyoyarariılık ve toksititesinin anlaşılması için, toplam alüminyum derişimi yanında farklı alüminyum türlerinin verilmesi daha anlamlıdır. Alüminyumun önemli bir kısmı gıdalarla alınmaktadır. Bu açıdan günlük olarak çok tüketilen çay-su ekstraktları önemli bir alüminyum alım kaynağıdır ve bu yolla günlük olarak ortalama 1-5 mg/L düzeyinde alüminyum alınmaktadır. Son zamanlardaki çalışmalar alüminyum ile Alzheimer hastalığı, Dialysis Dementia ve Dialysis Osteodystropy arasında yakın bağlar olduğunu göstermektedir. Çalışmada: alevli AAS ile alüminyum tayini için, optimum ölçüm koşulları belirlendikten sonra girişim çalışmaları yapılmıştır. Çay-su ekstraktlarında toplam alüminyum derişimi yanında, çeşitli spesiasyon şemaları geliştirilerek farklı alüminyum türleri de belirlenmiştir. Organik ve katyonik bağlı alüminyum türleri Amberlite XAD ve Chelex 100 reçineleri kullanılarak ayrıldıktan sonra alevli AAS ile tayin edilmiştir. Florür bağlı alüminyum türleri florür iyon seçici elektrotu kullanılarak indirekt olarak tayin edilirken, hidrolize olabilen polifenollere bağlı alüminyum ise, protein çöktürmesi yöntemiyle ayrıldıktan sonra, yine alevli AAS ile tayin edilmiştir. Anahtar kelimeler Speciasion, Alüminyum, Çay, Alevli AAS, Alzheimer hastalığı vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aluminium speciaiton in tea infusions Ph.D. Thesis Sema Bilmez ERDEMOGLU inönü University Graduate School of Applied and Natural Sciences Department of Chemistry 1998 Supervisor : ProfDr.Şeref GÜÇER In this thesis, it is aimed to perform the speciation of aluminium (Al) by determining total aluminium and different specieis of it in tea infusions prepared by using the teas manufactured in Turkey. Some investigations studying the speciation of aluminium in surface water an soil have shown that inorganic species of aluminium are more toxic than the organic ones. Therefore, in order to explain the bioavailability and toxicity of aluminium, it is better to give the concentration of each species in addition to that of aluminium. It is well known that an important level of aluminium is taken via food. The tea consumed as a beverage in the form of infusion is an important source of aluminium. It is taken in the range of 1-5 mg per liter in a day by this way. Recent articles shows that there is a close relationship between aluminium and Alzheimer's Disease, Dialysis Dementia and Dialysis Osteodystropy. In the study, in order to determine the aluminium in tea infusion by flame atomic absorption spectrophotometer (FAAS), interference of some cations and anions was investigated after the optimization of analysis conditions. In addition to the total concentration of aluminium, different species were determined by carrying out various analytical shemes: Organic and cationic species were determined by FAAS after the extraction using Amberlite XAD and Chelex 100 resins. Floride-bound species were analysed indirectly by ion selective electrode for floride. Aluminium with hydrolised polyphenols was analysed by FAAS after the extraction via the method of precipitation with protein. Keywords Speciation, Aluminium, Tea, Flame AAS, Alzheimer's disease vin