Dizlikli süspanse olabilen dizaltı aktif vakum protezi kullanan hastalarda, dizliğin diz eklem hareket açıklığına etkisi
The effect of the knee brace on the range of motion of the knee joint in patients using a suspendable below knee active vacuum prosthesis
- Tez No: 847111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAKAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Dizaltı ampütasyonlarında kullanılan protez süspansiyon sistemleri, güdük stabilizasyonu ve hastanın mobilizasyonu için oldukça önemlidir. Süspansiyon sistemleri diz eklem hareket açıklığını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu çalışma, unilateral dizaltı ampütasyonları sonrası, dizlikli süspanse olabilen dizaltı aktif vakum protezi kullanan olgularda, dizliğin, ampute olan taraftaki diz eklem hareket açıklığına etkisinin ortaya konulması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Dokuz Eylül Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'na başvuran unilateral dizaltı aktif vakum protezi kullanan 30 hastada, ampute olan tarafta protezsiz ve protezli olmak üzere diz ekleminin aktif-pasif fleksiyon ve ekstansiyon açıları ölçülmüş, aynı ölçümler sağlam taraf diz eklemi için de gerçekleştirimiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucu, sağlam taraf diz eklem açıları ile amupte taraf protezli ve protezsiz diz eklem açıları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmüştür. Protezli ve protezsiz gruplar arasında da anlamlı fark görülmüş olup, dizlik kullanımının diz fleksiyon açısını azalttığı, ekstansiyon açısına ise etki etmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Prosthetic suspension systems used in below-knee amputations are very important for stump stabilization and patient mobilization. Suspension systems can negatively affect knee joint range of motion. This study was carried out to reveal the effect of the knee brace on the range of motion of the knee joint on the amputated side in cases using a suspended below-knee active vacuum prosthesis after unilateral below-knee amputations. In 30 patients using unilateral below-the-knee active vacuum prosthesis who applied to Dokuz Eylül University Department of Orthopedics and Traumatology, active-passive flexion and extension angles of the knee joint were measured on the amputated side, without and with prosthesis, and the same measurements were performed for the knee joint on the healthy side. As a result of the evaluations, a statistically significant difference was observed between the knee joint angles of the healthy side and the knee joint angles of the amputated side with and without prosthesis. A significant difference was also observed between the groups with and without prosthesis, and it was observed that the use of knee brace reduced the knee flexion angle but did not affect the extension angle.