Kuantum sistemleri için Einstein bağıntısı
Einstein relation for quantum systems
- Tez No: 84762
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Bu çalışmada difüzyon katsayısı D ve mobilite (hareketlilik) U arasındaki Einstein bağıntısını Fermi-Dirac ve Bose- Einstein parçacıkları gibi çeşitli kuantum sistemleri için elde ettik. Bağıntı denge durumunda olmayan parçacıkların enerji dağılımını hesaplamak için kullanılmaktadır. Söz konusu olan Fermi ve Bose parçacıkları için aynı zamanda kimyasal potansiyel ifadesini de hesapladık. Difüzyon katsayısı ve mobilite arasındaki ilişkiyi veren Einstein bağıntısı moleküler kinetik teorinin prensiplerini ortaya koymada önemli rol oynamaktadır. Sıvılar içindeki moleküllerin büyüklüklerini hesaplamada da kullanılan Einstein bağıntısı güncelliğini korumaktadır. Sıvı içinde çözünen parçacıkların birbiri üzerindeki etkileri osmotik basıncı vermektedir. Burada mobilite söz konusu olduğuna göre vizkozite katsayısı da işin içine girmektedir. Einstein bağıntısının konsantrasyona bağlılığı vardır. Einstein bağıntısı tensörler yardımile de elde edilebilmektedir. Çözünmüş parçacıkların kimyasal potansiyelinin koordinatlara bağlılığı nedeniyle parçacıkların denge durumundan ayrılması çözeltideki parçacıkların akım yoğunluğuna neden olur. Lineer bir yaklaşımla ve tensörler yardımıyla akım yoğunluğu ifade edilebilmektedir. Klasik Boltzman istatistiğine uyan parçacıklar için elde edilen Einstein bağıntısı daha sonra kuantum istatistiğine uyan parçacıklar için genelleştirilmiştir. Bağıntı bu son hali ile kuantum sistemlerine uygulanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work the relation between the diffusion constant D and the mobility U is discussed for some quantum systems such as Fermi-Dirac and Bose-Einstein particles. The relation between the diffusion constant and the mobility is called the Einstein relation. The relation discussed is used to calculate the energy distribution of the particles that are not in equilibrium. This relation is also related to the rules of the molecular kinetic theory. The Einstein relation derived for the particles that obey Maxwell-Boltzmann statistics is then generalized for the particles which obey Fermi-Dirac statistics and Bose-Einstein statistics.