İlkokul öğrencilerinin COVİD-19 pandemisi döneminde yaşadığı öğrenme kayıplarına yönelik öğretmen görüşleri
Teacher opinions for the losses of learning that students at primary school have experienced during COVID-19 pandemic period
  1. Tez No: 848343
  2. Yazar: AYŞE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada ilkokul öğrencilerinin Covid-19 pandemisi döneminde yaşadığı öğrenme kayıplarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji (olgubilim) araştırma deseni kullanılmıştır. Yapılan araştırma kapsamında çalışma grubunu, Sivas ilindeki ilkokullarda görev yapan 50 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğretmenler amaçlı örnekleme türlerinden biri olan kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin pandemi döneminde akademik anlamda yaşadığı öğrenme kayıplarının başında kazanımların tamamlanamaması gelmektedir. Öğretmenler ayrıca okuma ve yazmada yavaşlama olduğunu, problem çözme ve dinleme becerilerinin gelişemediğini de belirtmişlerdir. Öğretmenler, pandemi döneminde beceri anlamında öğrencilerde en çok iletişim becerisinin gelişemediğini aktarmaktadır. İletişimle beraber iş birliği yapma, özgüven kazanma ve kendini ifade edilme gibi becerilerde de öğrenme kaybı yaşandığı belirtilmiştir. Pandemi döneminde saygı değerinin de tam anlamıyla verilemediği sonucuna varılmıştır. Ayrıca yardımseverlik, vatanseverlik, sevgi gibi değerlerin kazanımında da öğrenme kayıplarının yaşandığı görülmektedir. Covid-19 pandemisinin yol açtığı öğrenme kayıplarının telafisi için en çok sosyal etkinliklere yer verilmesi önerilmektedir. Araştırma sonuçlarına dayanarak öğrenme kayıplarının yaşanmaması için veliler ile iletişim ve iş birliğine gidilmesi, ödev kontrollerinin yapılması ve faydalı dijital platformlara yönlendirme gibi önlemler alınabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca kurslar açılması, telafi eğitimleri düzenlenmesi, rehberlik hizmetlerinden faydalanılması gibi önlemlerle yaşanan öğrenme kayıplarının telafi edilebileceğini sonucu çıkarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to be determined the losses of learning that students at primary school have experienced during Covid-19 pandemic period. With this aim, in this research, it was used phenomenology research model from the methods of qualitative research. In the scope of the research carried out, study group consists of 50 class teachers who work at primary schools in Sivas. The teachers participating in the research were selected using the easily accessible case sampling method, which is one of the purposeful sampling types.Semi-structed interview form was used as data collection tool. Data which were obtained were analysed with the content analysis method. In the conclusion of the research, inability to complete the gains is the main learning losses experienced academically by the students during the pandemic period. Teachers also pointed out that there was a slowdown in reading and writing, the skills of problem solving and listening didn't improve. Teachers transfer that in terms of skill, communication skill in students couldn't develop the most during the pandemic period. It was pointed out that it was also experienced loss of learning in collaborating, gaining self-confidence and ability to selfexpression with communication skill. During the pandemic period, it was concluded that the value of respect couldn't be totally transferred. Moreover, it is observed that it was experienced losses of learning in gaining the values such as helpfulness, patriotism, and love. It is suggested to include social activities the most for compensation of learning losses brought about by Covid-19 pandemic. According to the results of the research, it was concluded that measures such as communicating and collaboration with parents, controlling the homeworks and directing to useful digital programs could be taken to not experience learning losses. Also, it is concluded that it can be compensated learning losses experienced with the measures like opening courses, organization of make-up trainings and benefiting from guidance services.