İnsan kaynakları yönetimi
Human resources management
  1. Tez No: 85032
  2. Yazar: BÜLENT KAPLANGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR B. CENGİZ, PROF. DR. AHMET U. AVCI, YRD. DOÇ. DR. HAYRİ BARAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Anahtar Sözcükler : İnsan Kaynaklan Yönetimi, Toplam Kalite Yönetimi, NLP, Davranış Bilimleri İşletmelerin her türlü kaynaklarını en verimli şekilde kullanmak zorunda oldukları günümüzde, işgörenlerin, firmaların çıktılarına dolayısıyla geleceğine etkileri dikkate alınması gereken bir konudur. İnsan Kaynaklan Yönetimi de bu konuda başarılı olabilmek için yapılan çalışmaların bir bütünüdür. TKY'de yer alan iç ve dış müşteri memnuniyeti ve Kaizen (sürekli gelişme) konularıyla içice olan İKY ile işletmeler iç müşteri (işgören) memnuniyetini sağlayarak dış müşteri memnuniyetine ulaşabileceklerdir. Bunun yamsıra, çalışanlarının eğitim ihtiyaçlarına yönelik olarak faaliyetlerde bulunan ve sürekli gelişmeyi hedefleyen firmalar rakipleri karşısında daha da güçleneceklerdir. İKY kapsamında yapılması gereken çalışmaların bir bütün olduğundan hareketle bu aşamalardan herhangi birinde yaşanacak problemin zincirin diğer halklarına da etki edebileceği gözardı edilmemelidir. İKY, tezde belirtildiği ve incelendiği üzere işletmeler için vazgeçilmez olan işgören unsurunu en verimli şekilde kullanabilmek için yapılması gereken faaliyetlerin bir bütünü olarak ele alınmaktadır. İKY, insan kaynaklan planlanması, personel seçme ve iş alma, eğitim, motivasyon, performans değerlendirme ve ücret çalışmalan ile sosyal yardımlar gibi konulann bir bütündür. Tez kapsamında bu konularla ilgili bilgiler, çeşitli yayınlardan, internet sitelerinden ve bazı firmalann insan kaynaklan yöneticilerinden alınan bilgiler ışığında hazırlanmıştır. Globalleşen dünyada uluslararası firmalann sayısındaki artış, işletmeleri İKY'de farklı kültür, örf ve adetlere sahip ülkelerin insanlanna karşı değişik stratejiler ve faaliyetlerde bulunmaya itmiştir.Ülkemizde özellikle, personele ilişkin kayıtların sağlıklı şekilde tutulması ve performans değerlendirme ile ücretlendirme çalışmalarının bilimsel esaslara dayandınlmadığı pekçok işletme bulunmaktadır. Bu noktadan hareketle, gerek standartlar belirleyerek ihtiyaç duyulan personel bilgilerini kullanmak, gerekse performans değerlendirme ve ücret kayıtlarım bilgisayar sisteminde hazırlanacak bir veri tabanında tutmak firmalara zaman kazancının yamsıra istenilen kriterlere göre analiz yapma imkanı da sağlayacaktır. Tez kapsamında yapılan uygulamada Access veri tabanında İKY için personel bilgilerini içeren bir program ortaya konulmuş ve performans değerlendirme sonuçlarına göre yeni ücretlerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Yapılan çalışma, İKY'nin yönetim ve toplam kalite felsefesiyle desteklenmesi durumunda başarılı olabileceğini ortaya koymaktadır. İKY'nin tüm kademelerinde kendi için yapılacak hedef belirleme, planlama, uygulama ve denetleme safhalanyla koordineli bir şekilde hareket edilmesi, faaliyetlerde teknolojinin gereklerinden imkanlar dahilinde yararlanılması firmaların rakipleri karşısında daha güçlü duruma gelmesi ve ürün ve hizmet kalitesini iyileştirebilmeleri yönünde oldukça faydalı olacaktır. xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Key Words : Human Resources Management, Total Quality Management, NLP, Behaviour Science In today's world most productive utilization of every sort of resources of facilities is an issue which should be taken into account from the standpoint of outputs and thereby the future of the companies. With internal and External Customer Satisfaction set out in TQM and HRM interelated with sustained developments the establishments shall attain external customer (workforce) satisfaction through providing internal customer satisfaction. Besides those companies which operate the activities designed to training needs of employees and aim to permanent advancement shall strengten much more against the competitors. Since the activities are integrated within the scope of HRM any problem occuring in any stages of this system shall affect the other links of the chain. As it is depicted and scrutinized in the study indespensable workforce element is being dealt with as a complement of activities required to make use of it most productive for the establishment. HRM is the full complement of issues such as human resources planning, personnel selection, employment, training, motivation, performance assessment, wage studies and social constributions. The information with respect to these subjects within the thesis has been prepared by means of various publications, internet sites and human resources managers of some companies. As the rapid increase at the numbers of international firms in today's globing world the establishment are forced to produce distinctive strategies for the citizens of countries where have different culture and traditions and to operate uniquely. XllWith regard to our country there are several institutions of which the personnel registers are not sound and performance assessment & remuneration are not based on scientific principles. In this context the firms may both save the time and have posibility of analysing according to required to criterion if they utilize personel data needed by defining relevant standarts and store the performance assessment & wage records in a data base of software, in the application effected within the thesis a program comprising personnel data is put forward and aimed to determining of new wages according to results of performance assessment. The study realized proves to succeed provided that HRM is supported by philosophy of management and total quality. Target defining, planning, coordinated action with the application and supervising stages, utilization of state of the art technologies in the activities as far as at lies in the power shall improve the status of companies much more against their competitors and be useful considerably for the betterment of product and service quality. Xlll