Leymus Cappadocicus, Aeluropus Littoralis ve Agropyron Cristatum bitkileri üzerinde kimyasal içerik belirleme ve biyolojik aktivite çalışmaları
Chemical content determination and biological activity studies on Leymus Cappadocicus, Aeluropus Littoralis Andagropyron Cristatum plants
  1. Tez No: 851269
  2. Yazar: GİZEM NUR DOĞANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında, daha önce kimyasal içeriği ve biyolojik aktivitesi belirlenmemiş olan Tuz gölü ve çevresinden toplanan Poaceae familyasına ait olan Leymus Cappadocicus, Aeluropus Littoralis, Agropyron Cristatum bitkilerinin kimyasal içeriklerinin belirlenmesi ve biyolojik aktivitelerinin araştırılması ilk defa yapılmıştır. Bu amaçla bitkilerin toprak üstü kısımları maserasyon yöntemi ile Etanol, Metanol, etanol- su (1:1) ve sokslet yöntemi ile etanol- su (1:1) ve Hegzan çözücüleri kullanılarak ekstrakte edilmiştir. Bitkilerin kalitatif analiz testleriyle fitokimyasal bakımdan incelenmesi yapılmıştır. Bitkilerin toplam fenolik madde ve toplam flavonoid madde miktarı bulunmuştur, DPPH Serbest Radikalini Süpürme yöntemi kullanılarak antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi yapılmıştır. GC-MS Yöntemiyle kimyasal bileşik içerikleri araştırılmış ve GC-MS Yöntemiyle uçucu yağ asitlerinin araştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the chemical contents and biological activities of Leymus Cappadocicus, Aeluropus Littoralis, Agropyron Cristatum plants belonging to the Poaceae family, collected from Tuz Lake and its surroundings, whose chemical content and biological activity have not been determined before, were determined for the first time. For this purpose, the aboveground parts of the plants were extracted by the maceration method using Ethanol, Methanol, Ethanol/water (1:1) and the soxhlet method using Ethanol: water (1:1) and Hexane solvents. The plants were examined in terms of phytochemistry with qualitative analysis tests. Total phenolic substance and total flavonoid substance amounts of the plants were determined, and their antioxidant activities were determined using the DPPH Free Radical Scavenging method. Chemical compound contents were investigated with the GC-MS Method and volatile fatty acids were investigated with the GC-MS Method.