Kronik enteropatili kedilerde FCEAI kkorlaması, mikrobiyota ve IL-17A, IL-17F ve IL-10 ekspresyonu değişimleri analizi
FCEAI scoring, microbiota and IL-17A, IL-17F, IL-10 expression changes analysis in cats with chronic enteropathy
  1. Tez No: 851881
  2. Yazar: DENİZ ADIAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KURTDEDE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastroenteroloji, Veteriner Hekimliği, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Veterinary Medicine, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kedilerde yangısal bağırsak hastalığı, kronik gastrointestinal bulgularına yol açan bir hastalıktır. Etiyopatogenezi tam olarak çözülememiş olsa da altında yatan sebepler olarak; mikrobiyotaya ve luminal antijenlere şekillenen anormal immun yanıt, genetik ve immunoregülatör faktörler olduğu düşünülmektedir. Bu bilgiler ışığında, n=5 sağlıklı kontrol grubu, n=10 kronik enteropatili kediye klinik testler yapılarak olası diğer hastalıklar elendi ve yangısal bağırsak hastalığı teşhisi kolonoskopi ile alınan biyopsi ile histopatolojik olarak yapıldı. Teşhisi yapılan n=10 kronik enteropatili kedilerde FCEAI skorlaması yapıldı. Ardından örneklem gruplarından dışkı ve duodenal biyopsi alındı. Dışkıdan mikrobiyota kompozisyonuna, kolonik biyopsiden ise IL-17A, IL-17F ve IL-10 ekspresyon düzeylerine bakıldı. Bu ikisi arasında ilişki ve yangısal bağırsak hastalığının etiyopatogenezindeki rolü araştırıldı. Gruplar arasında, FCEAI klinik skorlamasında önemli farklar görüldü. Laboratuvar analizinde hastalık ile direkt ilişkili bir bulguya rastlanılmadı. Ultrasonografi, hastalığın en azından orta şiddetli olduğu hastalarda yönlendirici veriler verdiği gözlendi. Kolonoskopi ve kolondan alınacak biyopsinin hastalığın teşhisi ve ayırıcı tanılar için önemli özellikler barındırdığı gözlendi. Mikrobiyota analizinde, operasyonel taksonomik üniteler açısından gruplar arasında toplam değerler arasında anlamlı bir fark gözlenmedi. Araştırılan interlökinler açısından IL-17A ve IL-10, gruplar arasında anlamlı farklar gösterdi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Feline inflammatory bowel disease is defined as chronic gastrointestinal disorders that causing vomiting, diarrhea and chronic weight loss. Although, ethiopathogenesis of IBD is not clear; abnormal immune response to microbiota and luminal antigens, genetic factors and immunoregulatory factors could be the reason for this severe inflammation. Clinical tests for eliminating other differential diseases and histopathological analysis for inflammatory bowel disease diagnosis carried out from n=5 healthy control group and n=10 diseased group. FCEAI clinical scoring measured from n=10 diseased group. After this, colonic biopsies and fecal samples collected from n=5 healthy control group and n=10 diseased group. We analyzed microbial compozition from fecal sample, and IL-17F, IL-17A, IL-10 expression from colonic biopsies. The relationship between microbiota and inflammatory bowel disease looked and role of the etiopathogenesis of inflammatory bowel disease. Between groups, FCEAI scoring differs importantly. In the laboratory analysis, there was no specific findings for this disease. In the ultrasonography, there were lesions on wall of the intestine at least moderate diseases. In the colonoscopy, there were findings about the colon and this was reflective of the disease. In the microbiome analysis, there were no statistically difference for operational taxonomic units between the groups. For the interleukins, there were statistically important difference between groups IL-17A and IL-10 (p0.05).