Vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyellerde farklı protokollerin meniere hastalığında teşhis değeri
Diagnostic value of different protocols in vestibular evoked myogenic potentials in meniere's disease
- Tez No: 851990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ UĞUR CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Vestibüler Uyarılmış Miyojenik Potansiyellerde farklı kayıt protokollerinin Meniere Hastalığı tanısındaki katkısını değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Araştırma Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Odyoloji kliniğinde, daha önce Kesin Meniere Hastalığı teşhisi almış 18-55 yaş arası bireyler ve kontrol grubu için benzer yaş aralığındaki sağlıklı gönüllü bireyler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın vaka grubuna dahil edilme kriterlerini sağlayan Kesin Meniere Hastalığı tanısı almış 26 birey ve kontrol grubuna 24 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan bireylere 500, 750 ve 1000 Hz frekanslarında hava yolu ve kemik yolu tone burst uyaran kullanılarak Servikal Vestibüler Uyarılmış Miyojenik Potansiyeller (s-VEMP) Testive Oküler Vestibüler Uyarılmış Miyojenik Potansiyeller (o-VEMP) Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the contribution of different recording protocols in Vestibular Evoked Myogenic Potentials in the diagnosis of Meniere's Disease. Materials and Methods: The research was conducted at Malatya İnönü University Turgut Özal Medical Center Audiology Clinic, between October 2023 and November 2023, for individuals between the ages of 18-55 who were previously diagnosed with Meniere's Disease at the Ear Nose and Throat Diseases Polyclinic, and for the control group, healthy individuals in the same age range. It was carried out with volunteers. 26 individuals with a definite diagnosis of Meniere's Disease who met the inclusion criteria in the case group of the study and 24 healthy individuals in the control group were included. Cervical Vestibular Evoked Myogenic Potentials Test and Ocular Vestibular Evoked Myogenic Potentials Test were applied to the individuals participating in the study using air conduction and bone conduction tone burst stimulation at frequencies of 500, 750 and 1000 Hz. Results: In the air conduction and bone conduction c-VEMP test of the individuals in the case group participating in the study, a statistically significant difference was found in the wave incidence rate, P1-N1 amplitude, amplitude asymmetry and inter-frequency amplitude ratio values between the affected ear, unaffected ear and the control group (p< 0.05).