Erkek amatör futbolcularda farklı glikojen depo düzeyleri ile yapılan aerobik dayanıklılık egzersizlerin bazı kan parametrelerine akut etkisi
Acute effects of aerobic endurance exercises with different glycogen storage levels on some blood parameters in male amateur footballers
  1. Tez No: 852532
  2. Yazar: SERDAR ŞERARE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı glikojen düzeyleri ile gerçekleştirilen aerobik dayanıklılık egzersizlerin enerji metabolizması açısından kan parametrelerine akut etkilerini tespit etmektir. Çalışmaya yaş ortalamaları 20,38±2 yıl olan 14 erkek amatör futbolcu dahil edilmiştir. Aerobik dayanıklılık egzersizlerini açlık durumunda (AÇ) ve tokluk durumunda (TOK) 60 dakika dinlenme aralığı bulunan 60 dakikalık iki aerobik dayanıklılık egzersizi şeklinde gerçekleştirmişlerdir. Egzersiz öncesi, sonrası ve toparlanma sonunda katılımcılardan kan örnekleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the acute effects of aerobic endurance exercises performed at different glycogen levels on blood parameters related to energy metabolism. Fourteen male amateur soccer players with an average age of 20.38±2 years were included in the study. They performed two 60-minute aerobic endurance exercises with a 60-minute rest interval in a fasted (FST) and a fed (FD) state. Blood samples were taken from the participants before, after, and at the end of recovery from the exercises.