Digital marbling based on computational fluid dynamics
Hesaplamalı akışkanlar dinamiğine dayalı dijital ebru simülasyonu
- Tez No: 852955
- Danışmanlar: PROF. DR. PIERRE BOULANGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Alberta
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tez, bilgisayar grafiklerinde sanatsal simülasyon amacıyla hesaplamalı akışkanlar dinamiği tekniklerinin kullanılması sorununu ele almaktadır. Ebru, akışkan dinamiklerinden faydalanan geleneksel bir soyut resim sanatıdır. Bazıları geleneksel akışkanlar dinamiğinde araştırılmamış olan karmaşık fiziksel ve kimyasal süreçleri içerir. Geleneksel Ebru desenlerindeki karmaşıklık ve çeşitlilikten esinlenerek ve ebru tekniklerinin fiziksel yönlerinin analizine dayanarak, viskozdan oldukça türbülanslıya kadar geniş bir akış yelpazesini simüle etmek için kullanılabilecek genel bir araç geliştirildi. Akışkan modellemede belirli problemlerin sayısal gereksinimleri göz önüne alındığında, dijital ebru problemi öncelikle akışkan modeli ve taşıma modeli olmak üzere iki kısma ayrıldı. Akışkan modeli akışkan denklemlerinin çözülmesini içerir; laminer ve türbülanslı akışların yanı sıra geleneksel ebru tekniklerinde olduğu gibi karmaşık akış davranışlarını simüle etmek için çeşitli kullanıcı kontrollerine olanak tanır. İkinci kısım, viskoz olmayan denklemlerin çözümüne dayanmaktadır; girdap tabakası dinamiklerini, türbülansı ve diğer sanatsal efektleri (bazı iyi bilinen ebru teknikleri dahil) simüle etmek için kullanılır. Taşıma modeli, hız uzayı boyunca malzeme taşınmasını tanımlar. Ebru akışlarının belirli özelliklerini ve diğer sanatsal efektleri simüle etmek için bir arayüz modeli ve iki reaksiyon modeli içerir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the problem of using computational fluid dynamics techniques for artistic simulation purposes in computer graphics. Marbling is a traditional art of abstract painting which makes use of the dynamics of fluid flow. It involves complex physical and chemical processes, some of which have not been investigated in conventional fluid dynamics. Inspired by the complexity and variety of traditional marbling patterns, and based on an analysis of the physical aspects of the marbling techniques, a generic tool has been developed that can be used to simulate a wide range of flows from the very viscous to the highly turbulent. Considering the numerical requirements for certain problems in fluid modeling, the digital marbling problem is first divided into two parts: the fluid model and the transport model. The fluid model involves solving the fluid equations; it allows for various user control to simulate complex flow behaviours as in traditional marbling techniques as well as laminar and turbulent flows. The second part is based on a solution of inviscid equations; it is used to simulate vortex sheet dynamics, turbulence and other artistic effects (including some well-known marbling techniques.) The transport model describes the material transport throughout the velocity space. It includes an interface model and two reaction models to simulate certain characteristics of marbling flows as well as other artistic effects.