Çocukluk çağı örselenme yaşantıları ile saldırganlık arasındaki ilişkide duygusal zeka ve sosyal farkındalığın aracı rolünün incelenmesi
The mediating role of emotional intelligence and social awareness in the relationship between childhood traumatic experiences and aggression
  1. Tez No: 853348
  2. Yazar: NECİP SALMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TEKKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada çocukluk çağı örselenme çalışmaları ile saldırganlık arasındaki ilişkide duygusal zeka ve sosyal farkındalığın aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma belirtilen amaçlar doğrultusunda, nicel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemi desenlerinden korelasyonel (ilişkisel) desen, araştırmanın yöntem boyutunu oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini uygun örnekleme yoluyla ulaşılan 18-51 yaş arası 314 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama araçlarını;“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocukluk Yaşantıları Örselenme Yaşantıları Ölçeği”,“Rotterdam Duygusal Zeka Ölçeği”ve“Tromso Sosyal Zeka Ölçeği”“Sosyal Farkındalık”alt boyutu ve“Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği”oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 26 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın analiz aşamasında; Bağımsız Gruplarda t Testi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ve Çoklu Regresyon Analizi ve yeniden örnekleme(Bootstrapping analizi) kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda çocukluk dönemi örselenme yaşantıları ile saldırganlık arasındaki ilişkide sosyal farkındalığın kısmi aracı rolünün olduğu, duygusal zekanın ise anlamlı düzeyde aracı rolünün bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the mediating role of emotional intelligence and social awareness in the relationship between childhood trauma experiences and aggression. The study was carried out using the quantitative research method, in line with the stated objectives. Correlational design, one of the quantitative research method designs, constitutes the method dimension of the research. The sample of the research consists of 314 people between the ages of 18-51, reached through convenient sampling. Data collection tools of the research;“Personal Information Form”,“Childhood Trauma Questionnaire”,“Rotterdam Emotional Intelligence Scale”and“Tromso Social Intelligence Scale”“Social Awareness”sub-dimension and“Buss-Perry Aggression Questionnaire”. The data acquired from the study was analyzed using the program IBM SPSS Statistics 26. In the analysis Independent Group t Test, Pearson Product Moment Correlation , Multiple Regression Analysis and Bootstrapping Methods were used. As a result of the analyses, it was discovered that social awareness had a practical mediating role in the relationship between childhood traumatic experiences and aggression, while emotional intelligence did not have a mediating role.