İşletme sermayesi yönetiminin firma performansına etkisi
Impacts of working capital management on firm performance
  1. Tez No: 857056
  2. Yazar: HASAN KARGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, panel veri analizi kullanarak çalışma sermayesi yönetimi ile şirket performansı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Tez, giriş, işletme sermayesinin teorik çerçevesi, literatür taraması, araştırma metodolojisi, veri analizi ve sonuçlar olmak üzere altı bölümden oluşmaktadır. İşletme sermayesinin teorik çerçevesi bölümü, işletme sermayesi kavramı, önemi ve farklı çalışma sermayesi türleri hakkında kapsamlı bir genel bakış sunmaktadır. Farklı türler arasında kavramsal işletme sermayesi (brüt ve net) ve durumsal işletme sermayesi (sürekli, geçici ve negatif) bulunmaktadır. Bölümde ayrıca hesap alacakları ve stok yönetimi gibi işletme sermayesi yönetiminin bileşenlerini de ele alınmaktadır. Literatür taraması bölümü, işletme sermayesi yönetimi ile şirket performansı arasındaki ilişki üzerine yapılan önceki araştırmaları incelemektedir. Karlılığı, likiditeyi ve operasyonel verimliliği artırmada etkili işletme sermayesi yönetiminin önemini vurgulamaktadır. Bölümde ayrıca hesap alacakları ve stok yönetiminin mali performansa etkisini de tartışılmaktadır. Araştırma metodolojisi bölümü, çalışmada kullanılan araştırma tasarımını ve veri toplama yöntemlerini açıklamaktadır. işletme sermayesi yönetimi ile şirket performansı arasındaki ilişkiyi incelemek için panel veri analizi kullanımını açıklamaktadır. Bölümde ayrıca çalışmada kullanılan değişkenler tartışılmakta ve kullanılan veri analizi tekniklerinin genel bir bakışını sunmaktadır. Veri analizi bölümü, çalışmanın bulgularını sunmaktadır. Bu bölüm, işletme sermayesi yönetimi ile şirket performansı arasındaki ilişkiyi incelemek için tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi ve regresyon analizi içermektedir. Bölüm detaylı sonuçlar sunmakta ve bulguların sonuçlarına dair etkilerini tartışmaktadır. Sonuçlar bölümü, çalışmanın ana bulgularını özetlemekte ve bunların etkilerini tartışmaktadır. Karlılık, likidite ve operasyonel verimlilik açısından etkili işletme sermayesi yönetiminin önemini vurgulamaktadır ve daha fazla araştırma alanlarına yönelik öneriler sunmaktadır. Genel olarak, bu tez çalışma sermayesi yönetiminin şirket performansı üzerindeki etkisini kapsamlı bir şekilde analiz etmektedir. Panel veri analizi kullanarak mevcut literatüre katkıda bulunmakta ve hesap alacakları ve stok yönetiminin mali performanstaki rolüne dair içgörüler sunmaktadır. Elde edilen bulgular, karlılık, likidite ve operasyonel verimlilik açısından etkili işletme sermayesi yönetiminin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to examine the relationship between working capital management and firm performance using panel data analysis. The thesis consists of six sections, including an introduction, theoretical framework of working capital management, literature review, research methodology, data analysis, and conclusions. The theoretical framework of working capital management section provides a comprehensive overview of the concept of working capital, its importance, and the different types of working capital. The different types include conceptual working capital (gross and net) and situational working capital (continuous, temporary, and negative). The section also discusses the components of working capital management, including accounts receivable and inventory management. The literature review section examines previous research on the relationship between working capital management and firm performance. It highlights the importance of effective working capital management in enhancing profitability, liquidity, and operational efficiency. The section also discusses the impact of accounts receivable and inventory management on financial performance. The research methodology section explains the research design and data collection methods used in the study. It describes the use of panel data analysis to examine the relationship between working capital management and firm performance. The section also discusses the variables used in the study and provides an overview of the data analysis techniques employed. The data analysis section presents the findings of the study. It includes descriptive statistics, correlation analysis, and regression analysis to examine the relationship between working capital management and firm performance. The section provides detailed results and discusses the implications of the findings. The conclusions section summarizes the main findings of the study and discusses their implications. It emphasizes the importance of effective working capital management in enhancing firm performance and suggests further research areas. Overall, the thesis provides a comprehensive analysis of the impact of working capital management on firm performance. It contributes to the existing literature by using panel data analysis and provides insights into the role of accounts receivable and inventory management in financial performance. The findings highlight the importance of effective working capital management for enhancing profitability, liquidity, and operational efficiency.