Heykel sanatında el formunun temsiliyet süreci
- Tez No: 857432
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ATIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
'Heykel Sanatında El Formunun Temsiliyet Süreci' isimli bu yüksek lisans tezinde, el ve temsiliyet kavramları açıklanmış, heykel sanatında el formu ve temsiliyeti en eski tarihlenen örneklerden başlayarak günümüze kadar olan sürecin içeriksel ve biçimsel araştırmaları yapılmıştır. Antikçağ, Orta çağ, Modernizm ve Postmodernizm dönemleri sanat çerçevesinde tanımlanmış ve heykel sanatında el formu bu dönemler içinde irdelenmiştir. El formunun heykel sanatındaki geçmiş ve günümüz arasındaki anlamının tartışıldığı çalışmada, bu formun sanatta sıklıkla kullanıldığı tespit edilmiştir. Temsiliyetin sanatın tanımı değiştikçe sanat eserlerine yansıdığı görülmüş, çeşitli eserlerle örnekleri verilmiştir. Çalışmada bu yansımanın günümüze kadar el formunda farklı anlam katmanlarına nasıl evrildiği araştırılmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis titled 'The Representation Process of the Hand Form in Sculpture Art', the concepts of hand and representation were explained, and contextual and formal research was conducted on the process of hand form and representation in sculpture art, starting from the oldest dated examples to the present day. The periods of Antiquity, Middle Ages, Modernism and Postmodernism are defined within the framework of art, and the hand form in sculpture art is examined within these periods. In the study where the meaning of the hand form in sculpture art between the past and the present is discussed, it was determined that this form is frequently used in art. It has been seen that representation is reflected in works of art as the definition of art changes, and examples are given in various works. In the study, it is researched and discussed how this reflection has evolved into different layers of meaning in the hand form until today.