Veritabanı yönetim sistemleri için test amaçlı veritabanı üretici
Experimental database generator for database managing systems
  1. Tez No: 85766
  2. Yazar: KEMAL BİNBİRÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
VERİTABANI YÖNETİM SİSTEMLERİ İÇİN TEST AMAÇLI VERİTÂBANI ÜRETECİ (Yüksek Lisans Tezi) Kemal BİNBİRÇİÇEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Veritabanı yönetim sistemlerine yönelen kuruluşlarda genellikle şu aşamalar gerçekleşir: öncelikle veritabanı oluşturma ihtiyacı duyulur. Ondan sonra bir veritabanı yönetim sistemine karar verilir. Seçilen veritabanı yönetim sistemi kurulduktan sonra ise veritabanı dosyasının oluşturulması sürecine girilir. Büyük çaplı bir veritabanının oluşturulabilmesi için bu süreç uzun, zahmetli ve masraflıdır. Bu süre sonunda bazen seçilmiş olan veritabanı yönetim sisteminin yetersizlikleri ortaya çıkar. Karşılaşılan bu durum karşısında sorunların giderilmesi oldukça zordur. Bu tezde amaç, böyle yetersizlikleri işin başında ortaya çıkarabilmek için, mekanik yöntemle, büyük boyutlu yapay veritabanı oluşumuna yönelik uygun bir veritabanı üreteci gerçekleştirmektir. Meydana getirilen veritabanı dosyası üzerinde teste yönelik çalışmalar için personel kayıtlarının tutulduğu program parçası hazırlanmıştır. Bu program parçası ile oluşturulan veritabanı dosyası üzerinde sorgulama ve listelemeye yönelik uygulamalar yapılmıştır. Veritabanı dosyasının farklı veritabanı yönetim sistemlerinde kullanımını sağlamak amacı ile dönüştürücü görevini üstlenen algoritmalar geliştirilmiştir. Test amaçlı veritabanı üreteci, Delphi programlama dili ile gerçekleştirilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 225.10.01 Object Code, Interbase, Sysbase 87 Prof.Dr.Doğan ÇALIKOĞLU
Özet (Çeviri)
EXPERIMENTAL DATABASE GENERATOR FOR DATABASE MANAGING SYSTEMS (M.Sc.Thesis) Kemal BİNBİRÇİÇEK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT The following steps take place generally in the organizations leading themselves towards database management systems. First of all a need to establish a database arises. Then a database management system is selected. Following the setting up of the database management system selected, it is proceeded to establish the database file. In order to establish a large scale database, this process is quite long, difficult and expensive. At the end of this process, sometimes the database management system selected may show some inadequacies. It is quite difficult to remove the problems encountered. The aim of this study is to perform a proper database generator towards the establishment of a large scale artificial database through a mechanical method in order to identify such inadequacies at the beginning. A programme piece containing personnel's records has been prepared in order to be able to make testing works on a previously formed database files. Inquisitive and listing applications have been done on the database file formed by using above programme piece. In order to make this database file useable among different database administrative systems, algoritmas which have also transformer function have been developed. The database generator for test purposes has been performed via Delphi. Science code Key Words Page Number Adviser 225.10.01 Object Code, Interbase, Sysbase 87 Prof.Dr.Doğan ÇALIKO?LU