Uzaktan çalışma ile iş yaşam dengesi ilişkisinde hoşgörü / kısıtlılık kültür boyutunun rolü üzerine bir araştırma
A research on the role of the dimension of indulgence / restriction culture in the relationship between remote working and work life balance
- Tez No: 857723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÖZBEBEK TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma uzaktan çalışma ve iş yaşam dengesi: kültürel farklılıklar açısından etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kültürel farklılıklar Hofstede'nin hoşgörü / kısıtlılık kültür boyutu üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışma 2 bölüm halinde oluşturulmuştur. İlk iki bölümde, literatür taraması yapılmış ve ikinci bölümde ise araştırma kısmı yer almaktadır. Birinci bölümde uzaktan çalışma, iş yaşam dengesi ve hoşgörünün çalışanları ve işverenleri nasıl etkilediğine değinilmiştir. Çalışma şekillerindeki farklılıklardan bunun çalışanlara, işe, organizasyona etkisi açıklanmaya çalışılmıştır. İş yaşam dengesinde ise çalışanların iş ve iş dışı yaşamlarını organize etmede nasıl bir öneme sahip olduğu ifade edilmiştir. Kültürel farklılıklar Hoşgörü / kısıtlılık ölçeği arasında ülkelerin nasıl konum aldığı ve insanlara etkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünce ise araştırma bulguları yer almaktadır. Birincil kaynaktan veriler elde edilmesi amacı ile anket yöntemine başvurulmuştur. Bu bağlamda ülkeler hoşgörü / kısıtlılık ülke puanlarına göre 5'e bölünerek beş grup altında incelenmiştir. 1. Grup Hoşgörü seviyesi en düşük ülkelerden, 2. Grup hoşgörü seviyesi düşük ülkelerden, 3. Grup orta seviye hoşgörü seviyesi ülkelerden, dördüncü grup hoşgörü seviyesi yüksek ülkelerden, beşinci grup hoşgörü seviyesi en yüksek ülkelerden oluşmaktadır. Ülke gruplandırılması yapılırken likert ölçeğinden esinlenerek 1. Grup 0-20 puan arasındaki, 2. grup 21-40 puan arası, 3. Grup 41-60 puan arasındaki, 4. Grup 61-80 puan arasındaki, 5. Grup 81-100 puan arasındaki ülkelerden oluşmaktadır. Katılımcılar yaşadıkları ülkeye ve milliyetlerine göre ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Araştırmanın modelini oluşturan değişkenler arası ilişkiler için korelasyon ve aracılık etkisi için hayes analizi kullanılmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul Havalimanından seyahat eden yerli ve yabancı yetişkin bireylerden oluşmaktadır. Yapılan anket uygulaması sonucunda uzaktan çalışmanın iş yaşam dengesi üzerinde hoşgörü / kısıtlılığın anlamlı bir aracılık etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of cultural differences in terms of remote working and work life balance. Cultural differences were evaluated through Hofstede's indulgence / restriction culture dimension. The study was created in 2 parts. In the first two chapters, a literature review was made and the second chapter includes the research part. In the first part, it was mentioned how remote working, work life balance and tolerance affect employees and employers. An attempt was made to explain the differences in working styles and their effects on employees, work and the organization. In work life balance, it was expressed how important the work and non-work life of employees was in organizing their lives. Cultural differences: It was tried to explain how countries are positioned on the indulgence / restriction scale and its impact on people. The second part of the study includes the research findings. Survey method was used to obtain data from primary source. In this context, countries were divided into 5 according to their indulgence / restriction country scores and examined under five groups. The 1st Group consists of countries with the lowest indulgence level, the 2nd Group consists of countries with low indulgence levels, the 3rd Group consists of countries with medium indulgence levels, the fourth group consists of countries with high indulgence levels, and the fifth group consists of countries with the highest indulgence levels. Inspired by the likert scale when grouping countries, the 1st group is between 0-20 points, the 2nd group is between 21-40 points, the 3rd group is between 41-60 points, the 4th group is between 61-80 points, the 5th group is between 81-100 points. It consists of countries. Participants were evaluated separately according to the country they lived in and their nationality. Correlation analysis was used for the relationships between the variables that make up the research model, and hayes analysis was used for the mediation effect. The population of the research consists of domestic and foreign adult individuals traveling from Istanbul Airport. As a result of the survey, it was determined that indulgence / restriction of remote working had a significant mediating effect on work life balance.