İyodüre duyarlı iyon değiştiricili katı membran elektrodun hazırlanması ve uygulanması
Preparation of iodide-selective solid membrane electrode based on ion exchangers and its application
  1. Tez No: 85826
  2. Yazar: ŞÜKRÜ KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER SOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İYODÜRE DUYARLI İYON DEĞİŞTİRİCLİ KATI MEMBRAN ELEKTRODÜN HAZIRLANMASI VE UYGULANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Şükrü KALAYCI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Bu çalışmada iyodüre duyarlı iyon değiştiricili katı membran elektrot hazırlandı. TDMAI (Tridodesilmetilamonyumiyodür) iyon değiştirici ve PVC (Polivinilklorür) ile karı membran elektrot yapımı için uygun şartlar araştırıldı. Değişik bileşimlerde hazırlanan katı membran elektrotlardan, % 20 TDMAI - % 60 PVC - % 20 DBF (Dibütilftalat) bileşimindeki «lektrodun, 10“5 - 102 M aralığında 30,6±1,4 mV eğimle iyodür konsantrasyonuna duyarlı olduğu bulundu. Bu elektrodun kararlı potansiyeller verebilmesi için gerekli olan optimum şartlar belirlendi. Elektrodun duyarlılığına pH'nın etkisinin olmadığı bulundu. Ayrıca SO;2, Cl”, Bf, F, Cu+2, Fe+3 gibi bazı anyon ve katyonların girişim yapmadıkları bulundu. Fakat Ag+ ve Hg+2'nin girişim yaptıkları gözlenmiş ve iyodür elektrodumuzun, 10" -10 M Hg iyonlarına 15,2 mV eğimle duyarlı olduğu tespit edildi. Optimum şartları sağlanan iyodür elektrodumuzun uygulanmasıyla ilgili yapılan çalışmaların sonucunda linyit kömüründe % 95 güvenle 4,8O±0,O3 ppm olarak Hg2+ tayin edildi. Bilim Kodu : 404.03.01 Anahtar Kelimeler : İyon seçici elektrot, katı membran elektrot, iyodür, iyon değiştirici elektrot, civa, potansiyometrik titrasyon Sayfa Adedi : 60 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Güler SOMER
Özet (Çeviri)
11 PREPARATION OF IODIDE-SELECTIVE SOLID MEMBRANE ELECTRODE BASED ON ION EXCHANGERS AND ITS APPLICATION (M. Sc Thesis) Şükrü KALAYCI GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCffiNCE AND TECHNOLOGY January, 1999 ABSTRACT Iodide selective electrode based on ion exchangers is prepared, for this purpose TDMAI (tridodesilmethylamoniumiodide) is used as the active material and PVC as the membrane matrix and DBF (dibutylphtalate) as the plasticizer. Electrodes in various compositions are prepared and 20 % TDMAL 60 % PVC and 20 % DBF is found to be the most suitable. Linear response is observed is in 10“5-10”2 M iodide concentration with a slope of 30,6±1,4 mV/10 fold change. The pH change did not affect response of the electrode. No interference was observed for ions such SO42, CI“, Br”, F, Cu+2 and Fe+3. However Hg+2 and Ag+ ions showed interfering effects. This electrode had a response for Hg+2 ions in 10“5-10”2 M range with a slope of 15,2 mV/10 fold change. The content of mercury in coal is determined as 4,80±0,03 ppm with 95 % confidence level. Science Code : 404.03.01 KeyWords : Ion-Selective electrode, solid membrane electrode, Iodide, Ion exchange electrode, Determination of mercury, Potentiometric titration Page Number : 60 Advisor : Prof. Dr. Güler SOMER