Piyano çalmada ezber
Playing out by heart
- Tez No: 85827
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
PİYANO ÇALMADA EZBER (Yüksek Lisans Tezi) Gülseven KANİZİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Bu araştırma, piyano eğitiminin önemli bir aşaması olan ezber çalmanın önemi ve gerekliliğini vurgulamak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, bir müzik parçasının ezberlenmesinde izlenilmesi gereken yol, yöntem ve teknikler incelenerek bunlara ne ölçüde uyulduğu araştınlmıştır.Önce bu doğrultuda hazırlanıp G. Ü. Güz. San. Fak. Müzik Bölümü'nde eğitim gören 30 piyano öğrencisine uygulanan anket yoluyla ezber hakkındaki görüşleri alınmış, bir müzik parçasını ezberlemede kullandıkları yöntemler belirlenmiş, en kolay ve en zor ezberledikleri formlar ve dönemler incelenmiştir. Elde edilen bulgular, öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun, ezber çalmanın önemi ve gerekliliği görüşüne katıldıklannı, ancak bu konuyla ilgili herhangi bir eğitim almadıkları ve ezberleme teknikleri esaslarına yeterince uymadıkları için zorluklarla karşı karşıya kaldıklannı ortaya koymuştur. Bütün bu sonuçlara dayanılarak, piyano eğitiminin önemli bir aşaması olan ezber çalmanın daha doğru ve kalıcı olabilmesi için, piyano eğitimcilerin de katkılarıyla, öğrencilerin ezber konusunda yeterli bilgi ve beceriyle donatılması önerilmiştir. Bilim Kodu : 224 18 11 Anahtar Kelimeler : Piyano, Ezber Teknikleri Sayfa Adedi : 67 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Enver TUFAN
Özet (Çeviri)
PLAYING OUT BY HEART (M.Sc. Thesis) Gülseven KAN İZİ INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY January 1999 ABSTRACT This research was done to emphasize the importance and necessity of playing out by heart that is one of the important stages in piano education.Therefore it was researched that how often the necessary methods and technics have been being followed in memorising a music piece. First, an interview, prepared for this subject is applied to 30 students of piano and thir views about memorising were taken.Thus, the methods which are used in memorising a music piece are determind.The easiest and the most difficult forms and periods for memorising were examined.The attained findings have realised that most of the students are agreement in the view of the necessity of playing by heart, but they face to difficulties because of lack of education and not following the basis of memorising technics. On the basis of all these results it is suggested that students should be gained sufficient education and skill about memorising.Thus playing out by heart which is an important stage in piano education can be more true and more enduring. Science Code : 224 18 01 Key Words : Piano, Memorization Techniques Page Number : 67 Adviser : Assis. Prof. Enver TUFAN