Kaynaştırma ortamındaki tipik gelişim gösteren çocukların empati becerileri ve saldırganlık düzeylerinin incelenmesi
Examination of empathy skills and aggression levels of children with typical development in inclusive environment
- Tez No: 858936
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ÖĞRETİR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırmanın amacı, kaynaştırma ortamındaki tipik gelişim gösteren 10 yaş çocuklarının empati becerileri ve saldırganlık düzeylerini incelemektir. Çocukların empati becerileri ve saldırganlık düzeylerini ölçmek için Empati Becerileri Ölçeği, Saldırganlık Ölçeği ve katılımcıların demografik bilgilerine ulaşmak için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmaya katılan çocukların empati becerilerinin ortalamanın üzerinde olduğu ve saldırganlık düzeylerinin düşük olduğu bulunmuştur. Çocukların cinsiyetlerine göre; kızların erkeklerden daha yüksek düzeyde empati becerilerine ve daha düşük düzeyde saldırganlığa sahip olduğu, anne ve baba eğitim durumuna göre çocukların empati becerilerinde anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur. Araştırmada kullanılan ölçeklerden elde edilen puanlar arasında negatif yönlü anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the empathy skills and aggression levels of 10-yearold children with typical development at school in an inclusive environment. Empathy Skills Scale and Aggression Scale were used to measure the empathy skills and aggression levels of the children and Personal Information Form was used to obtain demographic information of the participants. It was found that the empathy skills of the children participating in the study were above average and their aggression levels were low. According to the gender of the children, it was found that girls had higher levels of empathy skills and lower levels of aggression than boys, and there was a significant difference in children's empathy skills according to the educational status of mother and father. It was concluded that there was a significant negative relationship between the scores obtained from the scales used in the study.