Nitelikli fikri tapu (NFT) örneklerinin grafik tasarım açısından incelenmesi ve bir uygulama örneği
Analyzing NFT samples in term of graphic design and an application example
  1. Tez No: 859129
  2. Yazar: BAHAR ÖZDEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
NFT'ler kripto para piyasa hacminin büyük yüzdesini oluşturmaya başlamıştır. NFT piyasasının bu kadar hareketli, popüler ve kazandıran yapısı tüketicilere olduğu kadar şirketlere de cazip gelmektedir. NFT'ler şirketlere marka değeri kazandırmak ve tüketicilere özel iyileştirilmiş deneyimler sunabilmeleri için yeni olanaklar barındırmaktadır. Ayrıca NFT'lerin alıcısına sağladığı dijital kimlik, şirketlerin müşterileriyle daha özgün ve derin etkileşimler kurma fırsatını sunarak pazarlama stratejilerine yön vermektedir. NFT, sağladığı dijital kimlik dolayısıyla alıcısına sahiplik duygusu verir. Bu durumun, dijital varlığın kendisinden gelecek kâr yerine getireceği diğer faydalar göz önüne alınarak ve yapıtın getirdiği topluluk, ait olma arzusu etkisiyle alım yapılmasını sağladığı gözlemlenmiştir. Şirketler bu yönde adımlar atarak NFT üyelik kartı projeleri geliştirmektedir. Bunun yanında dijitalleşme, şirketlerin hedef kitlesine yönelik oluşturdukları üyelik kartları için daha sürdürülebilir yöntemlerin geliştirmesini sağlamaktadır. Bu bağlamda, NFT üyelik kartları, sürdürülebilirliğin yanı sıra daha etkileşimli marka stratejileri yürütebilmenin bir parçası olarak önem kazanmaktadır. Araştırma bu bağlamda fiziki üyelik kartlarının dezavantajlarını, NFT dijital üyelik kartlarının grafik tasarım ilkeleri ve sahip oldukları niteliklerin nasıl avantajlar sağladığı yönünde incelemeler yapmaktadır. Blokzincir teknolojisinin tarihi, içerik üretilen NFT çeşitleri ve grafik tasarım ilkeleri sırasıyla açıklanmış, disiplinlerarası bir ürün ortaya konma amacı güdülmüştür. Blokzincir sektöründe kadınların istihdamına yönelik çalışmalar yapan İstanbul Blokzincir Kadınları Derneği topluluğuna yönelik NFT üyelik kartı uygulama örneği tasarlanmış, alanında uzmanlığı bulunan kişilerce yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
NFTs have started to constitute a significant portion of the cryptocurrency market volume. The dynamic, popular, and lucrative nature of the NFT market appeals not only to consumers but also to companies. NFTs offer new possibilities for companies to build brand value and provide consumers with personalized enhanced experiences. Additionally, the digital identity provided by NFTs empowers companies to establish more unique and profound interactions with their customers, shaping marketing strategies. NFTs imbue a sense of ownership in the buyer due to the provided digital identity. This observation has led to purchases influenced by the community and the desire for belonging, considering benefits beyond the potential profits from the digital asset itself. Companies are taking steps in this direction by developing NFT membership card projects. Furthermore, digitization is prompting companies to develop more sustainable methods for the membership cards they create for their target audience. In this context, NFT membership cards are gaining importance as part of sustainable and interactive brand strategies. The research examines the drawbacks of physical membership cards, explores the graphic design principles of NFT digital membership cards, and analyzes the advantages they bring. The history of blockchain technology, the various types of content-generated NFTs, and graphic design principles are sequentially explained, aiming to present an interdisciplinary product. An NFT membership card application example is designed for the Istanbul Blockchain Women's Association, which focuses on promoting women's employment in the blockchain sector, and it is interpreted by experts in the field.