Diyabetik ve non-diyabetik hastaların preoperatif ve postoperatif elektrokardiyogramlarının fast fourier transport yöntemi ile analizi
Analysis of preoperative and postoperative electrocardiograms of diabetic and non-diabetic patients by fast fourier transport method
- Tez No: 859406
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AYAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır ve koroner arter hastalığının tedavisinde koroner arter bypass graft (CABG) cerrahisi, postoperatif kardiyak etkileri açısından birçok yönü ile araştırılmaktadır. Diyabetes mellitus (DM) ise, kardiyak otonom nöropati, aritmi, iskemi ve kardiyomiyopati gibi kardiyovasküler etkileri nedeni ile CABG cerrahisinde yüksek risk faktörü olarak yer almaya devam etmektedir. Elektrokardiyografi (EKG) ise miyokardiyal iskemi, infarkt ve aritmi tanısında değerlidir. EKG'nin fast Fourier transform (FFT) analizi ile dalga boyutunda incelenmesi kardiyak değerlendirmenin daha detaylı yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada diyabetik ve non-diyabetik hastaların CABG cerrahisi öncesi ve sonrasında alınan EKG'lerinde izlenen dalga formlarının FFT analizi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yerel Etik Kurulu onamı sonrasında, CABG operasyonu uygulanan 30 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar diyabetik (Grup-DM, n=15) ve diyabetik olmayan (Grup-NDM, n=15) olarak iki gruba ayrılmıştır. Hastaların demografik ve operasyona ait verileri ile preoperatif ve postoperatif EKG'leri dosya kayıtlarından elde edilen veriler değerlendirilmiştir. EKG kayıtları dijitalize edilerek süre ve maksimum voltaj (Vmaks) değerleri, FFT analizi yapıldıktan sonra maksimum frekansta saptanan genlik değerleri ile maksimum genlikte saptanan frekans değerleri saptanmıştır. Veriler gruplar ve zamanlar arasında karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analiz üç yönlü-ANOVA, Mann Whitney-U test, Ki-kare yada Fisher-exact testi R 4.0.4 programı kullanılarak yapılmıştır, p0,05). Grup-NDM'de DIII derivasyonunda P ve T dalga süreleri preoperatif dönemde postoperatif dönemden daha kısa bulunmuştur. Preoperatif dönemde DIII derivasyonunda T dalga süresi ve DI derivasyonunda P dalga Vmaks'ı Grup-DM'de Grup-NDM'ye göre daha düşük bulunmuştur. FFT ile bulunan frekans ve genlik incelemelerinde preoperatif dönemde Grup-NDM'de DIII derivasyonunda P ve T dalga frekansı ile DIII derivasyonunda genlik ölçümleri postoperatif değerlerden daha düşük saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are among the leading causes of death in the world, and coronary artery bypass graft (CABG) surgery in the treatment of coronary artery disease is being investigated in many aspects in terms of its postoperative cardiac effects. Diabetes mellitus (DM) continues to be a high risk factor in CABG surgery due to its cardiovascular effects such as cardiac autonomic neuropathy, arrhythmia, ischemia and cardiomyopathy. Electrocardiography (ECG) is valuable in the diagnosis of myocardial ischemia, infarction and arrhythmia. Examining the ECG in wavelength using fast Fourier transform (FFT) analysis allows a more detailed cardiac evaluation. In this study, it was aimed to examine the waveforms observed in the ECGs of diabetic and non-diabetic patients taken before and after CABG surgery by FFT analysis. After the approval of the Selçuk University Faculty of Medicine Local Ethics Committee, 30 patients who underwent CABG surgery were included in the study. The patients were divided into two groups: diabetic (Group-DM, n=15) and non-diabetic (Group-NDM, n=15). The demographic and operational data of the patients, as well as the data obtained from their preoperative and postoperative ECGs and file records, were evaluated. ECG records were digitalized and duration and maximum voltage (Vmax) values were determined. After FFT analysis, amplitude values determined at maximum frequency and frequency values determined at maximum amplitude were determined. Data were compared across groups and times. Statistical analysis was performed using three-way ANOVA, Mann Whitney-U test, Chi-square or Fisher-exact test R 4.0.4 program, p 0.05). In Group-NDM, P and T wave durations in lead DIII were found to be shorter in the preoperative period than in the postoperative period. In the preoperative period, T wave duration in lead DIII and P wave Vmax in lead DI were found to be lower in Group-DM than in Group-NDM. In the frequency and amplitude examinations found with FFT, P and T wave frequency in the DIII lead and amplitude measurements in the DIII lead in Group-NDM in the preoperative period were found to be lower than the postoperative values.