Ortaokul öğrencilerinin müzik dersi öz yeterlilikleri, öğrenme motivasyonları ile müziğe yönelik başarı ve başarısızlık yükleme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between secondary school students' music course self-efficacy, learning motivations, and music-related success and failure attribution levels
  1. Tez No: 860574
  2. Yazar: AYŞE BAŞ GÖNÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim II. kademe öğrencilerinin müziğe yükledikleri anlam, öğrenme motivasyonu ve müzikal öz yeterliliklerinin farklı boyutlarda incelemektir. Çalışmada kullanılmak üzere nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli seçilmiştir. Araştırma verileri Zonguldak ili ilköğretim II. kademe okullarından 6., 7. ve 8. sınıfta okuyan 431 öğrenciden yüz yüze toplanmıştır. Araştırmanın verileri için“Öğrenme Motivasyonu Ölçeği”,“Müzikal Öz Yeterlilik Ölçeği”ve“Müziğe Yönelik Yükleme Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerinin analizinde SPSS programı kullanılarak ölçeklerin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Ölçek verileri değerlendirilirken sonuçların normallik değerleri için çarpıklık-basıklık değerleri ve Kolmagorov- Smirnov testlerinin sonuçları incelenmiştir. Kullanılan ölçekler arasında ilişkiyi belirlemek amacıyla Spearman korelasyon analizi uygulanmıştır. Ölçeklerin alt boyutları incelenerek parametrik olmayan verilerin analizinde Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanılarak sonuçlara ulaşılmıştır. Verilere göre kadınların müziğe daha çok anlam yükledikleri görülmüştür. Ailede müzikle ilgilenen birinin olması ve öğrencilerin okul öncesi eğitim almış olan öğrencilerin müziğe daha çok anlam yüklemiş olduğu görülmüştür. Sınıf düzeyine göre veriler incelendiğinde 6. sınıf öğrencilerinin 7. ve 8. sınıf öğrencilerine oranla müziğe daha çok anlam yükledikleri görülmektedir. Ölçekler arası yapılan korelasyon analizi sonuçlarına bakıldığında öğrencilerin müziğe yükledikleri anlam, müzikal öz yeterlilikleri ve öğrenme motivasyonları arasında düşükte olsa anlamlı bir ilişki gözlemlenmiştir. Ailede müzikle ilgilenen birinin olmasının olumlu sonuçlar ortaya çıkardığı görülmekte ve bu kapsamda okullardaki müzik eğitimin bireyin yaşamı boyunca kullanabileceği çalgı çalma veya şarkı söyleme becerilerini geliştirecek şekilde verilmesi sağlanabilir. Okulöncesi müzik dersleri müzik öğretmenleri tarafından verilmesi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, different dimensions of meaning attributed to music, learning motivation, and musical self-efficacy of secondary school students were examined. To achieve this goal, a descriptive survey model, a quantitative research method, was selected. The data for the study were collected from 431 students in grades 6, 7, and 8 in the second stage of primary education in Zonguldak province, Turkey. The data were obtained based on scores from the“Learning Motivation Scale,”“Musical Self-Efficacy Scale,”and“Music Meaning Attribution Scale.”The SPSS program was used for data analysis, and validity and reliability studies were conducted for the scales. Skewness-kurtosis values and the results of the Kolmogorov-Smirnov tests were examined for the normality of the results. Non-parametric data analysis was conducted using the Whitney U and Kruskal-Wallis tests to explore differences between groups. According to the findings, it was observed that females attribute more meaning to music. Significant differences were found in the scores when examining data related to the presence of someone interested in music in the family or students having received preschool education. Analysis by grade level indicated that 6th-grade students attribute more meaning to music. Correlation analysis between the scales revealed a low but significant relationship between the meaning students attribute to music, their musical self-efficacy, and learning motivation. In this context, it is suggested that music education in schools should focus on developing skills such as playing instruments or singing that individuals can use throughout their lives. Preschool music lessons could be provided by teachers.