Üniversite öğrencilerinin akademik öz yeterlik, üniversite mezuniyeti beklentileri ve akademik erteleme davranışlarının incelenmesi
Analysis of academic self-efficacy, university graduation expectations and academic procrastination behaviors of the university students
  1. Tez No: 860934
  2. Yazar: EMRE ÇAYİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yükseköğretim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, yükseköğretimde öğrenimine devam eden öğrencilerin akademik öz yeterlik, üniversite mezuniyet beklentileri ve akademik erteleme algılarını çalışmanın problem durumu doğrultusunda araştırmaktır. Sonuçlar neticesinde, lisans öğrencilerinin öz yeterlik düzeyleri, akademik erteleme ve mezuniyet beklentileriyle ilişkili faktörlerin belirlenmesi ve çalışmanın doğrultusunda, bu davranış şekillerine yönelik yorum getirebilmektir. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde 4 yıllık lisans programlarında öğrenim gören öğrencilerden çevrim içi yolla toplanmıştır. Verileri top- lamak için Akademik Öz Yeterlik Ölçeği, Üniversite Mezuniyet Beklentileri Ölçeği ve Tuckman Akademik Erteleme Ölçeği ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Öğrencilerin cinsiyet, sınıf ve okudukları bölümler arasında farklılık bulunmamıştır. Öğencilerin akademik öz yeterlikleri orta, akademik ertelemeleri orta ve üniversite mezuniyet beklentileri yüksek düzeydedir. Akademik öz yeterlik, akademik erteleme ve üniversite mezuniyet beklentileri düzeyleri bakımından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Akademik öz yeterlik ile akademik erteleme davranış düzeyleri arasında negatif yönde orta düzey; üniversite mezuniyet beklentileri arasında pozitif yönde düşük düzey ilişki bulunmaktadır. Öğrencilerin akademik erteleme davranış düzeyleri ile mezuniyet beklentileri arasında ise negatif yönde düşük düzey bir ilişki bulunmaktadır. Lisans öğrencilerinin akademik öz yeterlik, akademik erteleme ve mezuniyet beklentilerinde cinsiyet, fakülte ve sınıf düzeyi değişkenleri açısından farklılaşma yoktur. Öğrencilerin akademik öz yeterlikleri ile erteleme davranışlarında arasında negatif korelasyon bulunmaktadır. Öğrencilerin akademik öz yeterliklerinin güçlendirilmesi ile akademik erteleme davranışlarının azalabileceği yorumu yapılabilir. Ayrıca üniversite mezuniyet beklentilerinin yükselmesi de akademik öz yeterliklerin yükselmesi ve akademik erteleme davranışlarının düşmesiyle de kısmen ilişkilidir. Lisans öğrencilerinin disiplinli ve düzenli çalışmaları ve yüksek akademik öz yeterliğe sahip olması için fakülte ve bölümlerde destekleyici çalışmalar yapılması, yüksek mezuniyet beklentileri oluşması için de öğrencilerin kariyer planlamalarına yardımcı olacak etkinlikler düzenlenmesi faydalı olabilir. Ayrıca bu konuyla ilgili olarak farklı değişkenler kullanılarak araştırma konusu çeşitlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the academic self-efficacy, university graduation expectations and academic procrastination perceptions of students who continue their education in higher education, in line with the problem situation of the study. As a result of the results, the aim is to determine the factors related to under- graduate students' self-efficacy levels, academic procrastination, and graduation expecta tions, and to comment on these behavioral patterns in line with the study. In this research, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used. The data of the research was collected online from students studying in 4-year undergraduate programs at Eskişehir Osmangazi University. Academic Self-Efficacy Scale, University Graduation Expectations Scale and Tuckman Academic Procrastination Scale and personal information form were used to collect data. There was no difference among the students' gender, class, and departments they studied. Students' academic self-efficacy is moderate, their academic procrastination is moderate, and their university graduation expectations are high. No significant difference was found in terms of academic self-efficacy, academic procrastination, and university graduation expectations levels. Negatively moderate level between academic self-efficacy and academic procrastination behavior levels; There is a low-level positive relationship between university graduation expectations. There is a low negative relationship between students' academic procrastination behavior levels and graduation expectations. There is no difference in academic self-efficacy, academic procrastination, and graduation expectations of undergraduate students in terms of gender, faculty, and class level variables. There is a negative correlation between students' academic self-efficacy and procrastination behaviors. It can be interpreted that academic procrastination behaviors may decrease by strengthening students' academic self-efficacy. In addition, the increase in university graduation expectations is partially related to the increase in academic self-efficacy and decrease in academic procrastination behaviors. It may be beneficial to carry out supportive studies in faculties and departments so that undergraduate students can study disciplined and regularly and have high academic self-efficacy, and to organize events that will help students with their career planning to create high graduation expectations. Additionally, the research topic can be diversified by using different variables regarding this subject.