Hisse senedi ağırlıklı yatırım fonları performans ölçümünde omega rasyosu
Omega ratio in performance measurement of equity weighted mutual funds
  1. Tez No: 861005
  2. Yazar: HAKAN AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı, finansal varlıkların performansının hesaplanmasında yatırımcı tercihlerini de dikkate alan Omega Rasyosu'nu literatürde sıklıkla kullanılan Sharpe Rasyosu ile kıyaslayarak verimliliğinin araştırılmasıdır. Bu ölçütler, yatırım fonlarının getirilerini ve risklerini ölçmek için yaygın olarak kullanılan araçlardır. Tez, Türkiye'deki hisse senedi yoğun yatırım fonlarının son beş yıllık (2018-2022) performansını analiz etmektedir. Bu analizler sonucunda, Omega rasyosunun hisse senedi portföylerinin riske göre performans ölçümü için Sharpe rasyosundan daha yararlı bir araç olduğu sonucuna varılmıştır. Omega rasyosu, yatırım fonlarının getiri dağılımının negatif kuyruğunu hesaba katarak riski daha doğru bir şekilde ölçer. Diğer taraftan, Sharpe Rasyosu, yalnızca getirinin ortalamasını ve standart sapmasını kullanır. Bu nedenle, Omega rasyosu, hisse senedi yoğun yatırım fonlarının performansını ölçmek için daha güvenilir bir araçtır. Sonuç olarak, bu tez, yatırım fonlarının performansını ölçmek için Omega rasyosunun kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu tezin sonuçları, yatırımcılar için, daha doğru ve güvenilir bir performans ölçümü yaparak, daha isabetli yatırım kararları almalarına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this master's thesis is to investigate the efficiency of the Omega Ratio, which takes into account investor preferences in calculating the performance of financial assets, by comparing it with the Sharpe Ratio, which is frequently used in the literature. These metrics are commonly used tools to measure the returns and risks of mutual funds. The thesis analyzes the performance of stock intensive mutual funds in Turkey for the last five years (2018-2022). As a result of these analyzes, it has been concluded that the Omega ratio is a more useful tool for the performance measurement of stock portfolios than traditional Sharpe ratio. The Omega ratio measures risk more accurately by taking into account the negative tail of the mutual funds return distribution. On the other hand, Sharpe Ratio only use the mean and standard deviation of the return. Therefore, the Omega ratio is a more reliable tool for measuring the performance of stock-intensive mutual funds. In conclusion, this thesis emphasizes that the use of Omega ratio should be expanded to measure the performance of mutual funds. The results of this thesis can help investors make better investment decisions by providing a more accurate and reliable performance measurement.