Kronik lenfositik lösemi hastalarında FCRL gen ailesi ekspresyon seviyelerinin ıgvh mutasyonu ile karşılaştırılması ve prognoza etkisinin araştırılması
Comparison of FCRL gene family expression levels with igvh mutation in chronic lymphocytic leukemia patients and investigation of its effect on prognosis
  1. Tez No: 861466
  2. Yazar: KÜBRA GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER MEHMET ÇOŞKUNPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Hematoloji, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Hematology, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çalışmamızda, KLL hastalarının immünfenotipik belirteçler de (örn; ZAP70 ve CD38 vb.) kullanılarak, FISH anomalilerinin dağılımı, IgVH somatik hipermutasyon durumunun ve KLL'deki diğer prognostik faktörler ile ilişkisinin değerlendirilmesi, bununla birlikte, hastaların FCRL gen ailesi (FCRL1, FCRL2, FCRL3, FCRL4 ve FCRL5) ekspresyon seviyelerini tespit ederek diğer klinik ve biyokimyasal parametrelerle de korelasyon durumunu değerlendirdikten sonra prognoza etkisini öngörebilmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Kasım 2021-Kasım 2023 tarihleri arasında, tedavi almayan 60 KLL hastası dahil edildi. Alınan kan örneklerinden flow sitometri ile immünfenotipik parametreler, FISH yöntemi ile del13q14, del11q22, trizomi12, del17p13, del14q32 ve del6q23 bakıldı. FCRL gen ailesi üyeleri (FCRL1, FCRL2, FCRL3, FCRL4, FCRL5) ve ZAP70 gen ekspresyon seviyeleri qRT-PCR ile tespit edildi. Ayrıca, immünfenotipik markerler kullanılarak belirlenen 10 hastada Tüm Ekzon Dizileme (WES) analizi ile IgVH somatik hipermutasyon durumu, patojenik ve olası patojenik varyantların tespiti yapıldı. Bulgular: Çalışmamızın sonucunda, FCRL2 ve FCRL5 genlerinde istatistik olarak anlamlı bir farklılık bulundu (sırasıyla; FCRL2-FR=1,60, FCRL2-p değeri=0,033768; FCRL5-FR=1,65, FCRL5-p değeri= 0,034434). Çalışmaya dahil edilen ve WES analizi yapılan 10 hastanın 6'sında IgVH somatik hipermutasyonu tespit edilirken (M-KLL), 4'ünde IgVH somatik hipermutasyon varlığına rastlanmadı (UM-KLL). Ayrıca WES analizi sonucunda 10 hastanın 7'sinde 10 farklı patojenik varyant (RARS1, OBSCN, FAH, GAA, C11orf80, SLC7A7, PEPD, TEX14, TAF4B ve STRA6) tespit edildi. Bunların dışında 4 hastada da 4 olası patojenik varyant (AK2, SERPINF2, GNB5 ve CD36) tespit edildi. Sonuç: Sonuç olarak, normal dokulardaki ekspresyonu incelendiğinde en çok lenf nodlarında eksprese edilen ve hücre yüzey sinyal reseptör yolağında yer alan FCRL2 ve FCRL5 genlerinin KLL'de iyi prognostik belirteç olarak değerlendirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we evaluated the distribution of FISH anomalies, IgVH somatic hypermutation status and its relationship with other prognostic factors in CLL, using immunophenotypic markers (e.g. ZAP70 and CD38, etc.) in CLL patients, and intended to predict its effect on prognosis after determining the FCRL gene family (FCRL1, FCRL2, FCRL3, FCRL4 and FCRL5) expression levels of the patients and evaluating the correlation with other clinical and biochemical parameters. Materials and Methods: Between November 2021 and November 2023, 60 CLL patients who did not receive treatment were included in our study. From the blood samples taken, immunophenotypic parameters were examined by flow cytometry, and del13q14, del11q22, trisomy12, del17p13, del14q32 and del6q23 were examined by the FISH method. FCRL gene family members (FCRL1, FCRL2, FCRL3, FCRL4, FCRL5) and ZAP70 gene expression levels were detected by qRT-PCR. In addition, IgVH somatic hypermutation status, pathogenic and possible pathogenic variants were determined by Whole Exome Sequencing (WES) analysis in 10 patients identified using immunophenotypic markers. Results: As a result of our study, a statistically significant difference was found in the FCRL2 and FCRL5 genes (FCRL2-FR=1.60, FCRL2-p value=0.033768; FCRL5-FR=1.65, FCRL5-p value = 0.034434, respectively). While IgVH somatic hyper mutation was detected in 6 of the 10 patients included in the study and examined to WES analysis (M-CLL), no IgVH somatic hyper mutation was detected in 4 (UM-CLL). Additionally, because of WES analysis, 10 different pathogenic variants (RARS1, OBSCN, FAH, GAA, C11orf80, SLC7A7, PEPD, TEX14, TAF4B and STRA6) were detected in 7 of 10 patients. Apart from these, 4 possible pathogenic variants (AK2, SERPINF2, GNB5 and CD36) were detected in 4 patients. Conclusion: As a result, when their expression in normal tissues is examined, it is thought that FCRL2 and FCRL5 genes, which are mostly expressed in lymph nodes and located in the cell surface signal receptor pathway, can be considered as good prognostic markers in CLL.