7. sınıf öğrencilerinin eksik bilgi veya fazla bilgi içeren sözel problemlere ilişkin farkındalıklarının incelenmesi
Examination of awareness about verbal problems which contains missing or extra information for 7th grade students
- Tez No: 861476
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Matematik öğretmenin en önemli unsurlarından biri problem çözmedir çünkü öğrenciler problem çözerek analitik düşünme becerilerini geliştirirler. Matematiğin genel amaçları arasında problem çözme becerisi kazanma vardır. Aynı zamanda problem çözmenin sadece matematik dersinde kullanılan bir kavram olmadığı ve öğrencilerin günlük yaşamlarında da fazlasıyla karşılarına çıktığı düşünüldüğünde öğrencilerde problem çözme becerilerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Öğrencilerin farklı türlerde, eksik bilgi ve fazla bilgi içeren problemlerle karşılaşmaları kendi düşüncelerini dile getirebilmelerini, matematiksel iletişim kurabilmelerini destekleyecektir. Ayrıca bu tür problemler öğrencilere muhakeme etme, kendi yaşantıları ile ilişkilendirme, yaratıcı düşünme becerilerini gösterme gibi imkânlar sağlamaktadır. Bu kapsamda 7. Sınıf öğrencilerinin mevcut bilgilerle tam çözülebilen, eksik bilgi veya fazla bilgi içeren sözel problemlere ilişkin farkındalıklarının incelenmesi amacıyla betimsel nitelikte bir çalışma yapılmıştır. Çalışmada durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmanın katılımcıları belirlenirken amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi seçilmiş ve Şanlıurfa iline bağlı bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 200 tane 7. sınıf öğrencisiyle çalışma yapılmıştır. Bu öğrenciler arasından 15 tanesi ile gönüllülük esasına dayalı olarak amaçlı örneklem yöntemiyle seçilip mülakat yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak üçü eksik bilgi içeren, üçü fazla bilgi içeren, üçü mevcut bilgilerle çözülebilen toplam 9 problemden oluşan form kullanılmıştır. Problemlerin olduğu form, gözlem ve görüşme içerik analizi ile analiz edilmiştir. Yapılan çalışmanın sonucunda öğrencilerin verilenleri ve istenenleri belirlemeden direkt problemi çözme eğiliminde oldukları görülmüştür. Bu durum onların sorudaki eksik ve fazla bilgiyi fark etmelerini güçleştirmiştir. Probleme yönelik düşünmedikleri, problemdeki verileri irdelemedikleri ve sonuç odaklı yaklaştıkları gözlenmiştir. Öğrencilerin büyük çoğunluğunun eksik bilgi içeren sözel problemleri fark etmekte güçlük yaşadığı ancak fazla bilgi içeren sözel problemleri fark etmekte daha başarılı oldukları gözlenmiştir. Öğrencilerin mevcut bilgilerle çözülebilen problemlerde daha başarılı olmalarının sürekli yeterli bilgi içeren sorular çözülmesinden kaynaklı olduğu düşünüldüğünde öğrencilere derslerde eksik ve fazla bilgi içeren problemlerin verilmesi kapsamlı düşünmelerini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the most important elements of teaching mathematics is problem solving because students develop analytical thinking skills by solving problems. Gaining problem solving skills is among the general objectives of mathematics. At the same time, considering that problem solving is not only a concept used in mathematics lessons and that students encounter it in their daily lives, it is necessary to develop problem solving skills in students. Students' encountering different types of problems with missing information and excess information will support them to express their own thoughts and to communicate mathematically. In addition, such problems provide students with opportunities such as reasoning, associating with their own experiences, and demonstrating their creative thinking skills. In this context, a descriptive study was conducted to examine the 7th grade students' awareness of verbal problems that can be solved completely with existing knowledge, missing information or excess information. Case study method was used in the study. While determining the participants of this study, the easily accessible sampling method was selected from the purposeful sampling methods and the study was conducted with 200 7th grade students studying in a public secondary school in Şanlıurfa province. Among these students, 15 of them were interviewed on a voluntary basis. A form consisting of a total of 9 problems, three of which contained missing information, three of which contained too much information, and three of which could be solved with existing information, was used as a data collection tool. The form with the problems, observations and interviews were analyzed by content analysis. As a result of the study, it was seen that the students tended to solve the problem directly without determining what was given and what was required. This situation made it difficult for them to recognize missing and excessive information in the question. It was observed that they did not think about the problem, did not examine the data in the problem and were result-oriented. It was observed that the majority of the students had difficulty in recognizing verbal problems with missing information, but they were more successful in recognizing verbal problems with excess information. Considering that the fact that students are more successful in problems that can be solved with existing knowledge is due to the fact that questions with sufficient information are constantly solved, giving students problems with missing and excess information in the lessons will enable them to think comprehensively.