Türk telekomünikasyon sektöründe özelleştirme
Privatization in Turkish telecomunication sector
- Tez No: 86235
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COŞKUN ATAYETER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
02. Özet Dünyada 1970'li yıllardan sonra, devletin ekonomik yaşamdaki varlığının azalması ve giderek ortadan kalkması, böylece ekonomik liberalleşmenin sağlanarak rekabetçi piyasa yapılarının oluşturulması, bütçe açıklarının azaltılması, devlete kaynak sağlanması, sermayenin tabana yayılması ve benzeri amaçlar için başlayan özelleştirme, hemen hemen bütün ülkelerde bir politika ve yöntem olarak ağırlık kazanmıştır. Ülkemizde 1980'li yıllardan itibaren kamu kesiminin ekonomideki payının küçültülmesi için KİT'lerin özelleştirilerek ekonomik etkinliğinin arttırılması Türkiye'nin siyasal ve ekonomik gündemindeki yerini sürekli korumuştur. Fiili olarak 1985 yılında başlayan özelleştirmede, gerek yasal ve yönetsel yapımn oluşturulması çalışmalarının uzun sürmesi, gerekse uygulamalarda ortaya çıkan sorunlar nedeniyle önemli aşamalar kaydedilememiştir. Türkiye'de telekomünikasyon sektörünün özelleştirme hazırlık çalışmalarına fiilen 1.5.1995 tarihinde PTT'nin Posta İşletme Genel Müdürlüğü ve Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi olarak ikiye ayrılmasıyla başlanmıştır. Bu çalışmada Telekomünikasyon sektöründe özelleştirme hazırlık çalışmaları ele alınmış; birinci bölümde genel olarak özelleştirmenin tanımı, amaçlan, ilkeleri, yöntemleri hakkında açıklayıcı bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde; İngiltere, Almanya, Fransa, Arjantin ve Yunanistan'daki özelleştirme uygulamalarından sözedilmiştir. Üçüncü bölümde; Türkiye'deki özelleştirme hazırlık çalışmaları ve gerçekleştirilen özelleştirme uygulamaları ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise; Türkiye'deki Telekomünikasyon sektöründe iştiraklerin özelleştirilmesiyle başlayan özelleştirme uygulamalarına, Türk Telekom A.Ş. hakkında fikir sahibi olabilmek açısından bazı istatistiksel bilgilere, Türk Telekom A.Ş. VI tC YÖKSMÖtaîİM KORUMözelleştirme prosedürüne ve Türk Telekom A.Ş.'nin özelleştirme çalışmalarında aşamalara yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise; Türk Telekom A.Ş.'nin özelleştirilebilmesi için mevcut eksikliklere muhasebe yönünden, hukuki yönden, çalışan personel açısından ve özelleştirme stratejileri açısından önerilerde bulunulmuştur. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary The state effect on economic life has decreased after 1970's. So the privatization has begun in order to provide the economic liberalization, to reduce the budget deficit, to provide the sources for state, to spread the capital and for similar aims. And then the privatization has gained importance as a policy and a process almost all over the countries. The increasing of economic effect by privatization of public enterprises since 1980's has continued the importance in political and economic agenda of Turkey. The privatization began in 1985 as actual. But the studies in order to form the legal and manageriel structure have continued for a long time. Thus, the important stages in this area could't be realized because of the problems in practices. In Turkey, the studies for privatization of telecommunication sector began on first may, 1995 when PTT (Post, Telegram, Telephone) was allocated into two part as General Directorship of post management and Turkish Telecommunication Limited Company. In this study we examined the privatization preparing studies in Telecommunication sector. We acquainted about the definition of Privatization, its aims, principles, methods. In second chapter, we mentioned the privatization practices in England. Germany, France, Argentina and Greece. In third chapter we took in hand the privatization preparing studies in Turkey and completed privatization practices. In fourth chapter we mentioned the statistical knowledges about Turkish Telecom Limited Company and its privatization procedure and stages. VIIIIn conclusion chapter we suggested about legal position, personnel position and privatization strategies for privatization of Turkish Telecom Limited Company. IX