Bağımsız denetı̇m kalı̇tesı̇nı̇n fı̇nansal performans üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇: BİST imalat sektörü örneği
The impact of independent audit quality on financial performance: The case of BIST manufacturing sector
  1. Tez No: 862678
  2. Yazar: ASENA NUR AK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, bağımsız denetim kalitesinin BİST imalat sektöründe işlem gören firmaların finansal performansları üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Bu amaçla BİST imalat sektöründe işlem gören firmaların 2017-2022 yılları arasındaki 6 yıllık verileri toplamsal olmayan sabit etkili panel kantil regresyon analizi ile incelenmiştir. Çalışmada bağımsız denetim kalitesi göstergesi olarak bağımsız denetim firması büyüklüğü ve denetim görüşü değişkenleri kullanılırken, finansal performans göstergeleri olarak ise aktif kârlılık oranı (ROA) ve özsermaye kârlılık oranı (ROE) değişkenleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda aktif karlılığı ile denetim firması büyüklüğü arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki tespit edilemezken, denetim görüşü ve aktif karlılığı arasında anlamlı ve pozitif bir ilişkinin bulunduğu belirlenmiştir. Özsermaye karlılığı ile bağımsız denetim kalitesi göstergeleri arasında ise anlamlı bir ilişkinin olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of independent audit quality on the financial performance of companies listed in the BIST manufacturing sector. For this purpose, the six-year data of the companies in the BIST manufacturing sector between 2017 and 2022 are analyzed by panel quantile regression with the non-additive fixed effects. In the study, audit firm size and audit opinion variables are used as independent audit quality indicators, while return on assets (ROA) and return on equity (ROE) variables are used as financial performance indicators. The study reveals that there is no statistically significant relationship between return on assets and audit firm size, whereas there is a significant and positive relationship between audit opinion and return on assets. There is no significant relationship between return on equity and independent audit quality indicators.