Mali derinleşmeye paralel olarak gelişen mali ürün satışına yönelik pazarlama teknikleri
  1. Tez No: 86296
  2. Yazar: EVREN SALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEZER ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Ülkemizde, sundukları hizmetin niteliği birbirine çok yakın birçok ticari banka faaliyet göstermektedir. Bu bankaların birçoğu piyasa paylarını arttırmak amacıyla ürün farklılaştırma ve yeni mali ürünleri hizmete sokmanın yanısıra aktif pazarlamaya da yönelmişlerdir. Türkiye'de 1980 sonrasında yaşanan ekonomik liberalleşme ile bankalar yeni enstrüman ve politikalar ile tanışmışlar ve bankacılık sektörü yepyeni bir yapılanmaya sahne olmuştur. Banka ve şube sayısının artması ve yeni finansal ürünlerin de hizmete girmesiyle bankacılık sektöründe rekabet iyice hızlanmıştır. Bu şartlar altında bankalar piyasa paylarını arttırmak amacıyla aktif pazarlamaya yöNelmişlerdir. Bankaların aktif pazarlamaya yönelmeleriyle birlikte mali ürün satışına yönelik pazarlama stratejileri oluşturulması gereği gündeme gelmiştir. Mali ürün satışına yönelik olarak oluşturulacak bir pazarlama sistematiğinin izlenmesi bankaların bu rekabet ortamındaki avantajlarını arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Turkey, a large quantity of merchant banks with similar service qualities are operating. Many of these banks apply product diversification and put new products into use in order to increase their market shares. After 1980, merchant banks in Turkey faced new financial instruments and policies parallel to economical liberalism, therefore the banking sector formed a new structure. As the number of the banks and their branches increased and new financial products are put into service, rivalry in Turkish banking sector gained speed. In these conditions, banks directed to active marketing to increase their market shares. Forming marketing strategies for the sale of financial instruments is required parallel to active marketing applications in banks. Process of a marketing system held for the sale of financial instruments will increase the advantages of the banks in this competitive sector.