The effect of green initiatives and green consciousness on green loyalty in banking sector: Türkiye example
Bankacılık sektöründe yeşil girişimler ve yeşil bilincin yeşil sadakat üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 863278
  2. Yazar: SEDEF KIRMACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BASKIN YENİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İstatistik, İşletme, Banking, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, Türkiye'nin bankacılık sektöründe sürdürülebilirlik odaklı uygulamaların ve banka müşterilerinin yeşil bilinç düzeylerinin yeşil müşteri sadakati üzerindeki etkilerini derinlemesine anlamayı amaçlamaktadır. Yeşil bankacılık girişimlerinin bu sektördeki evrimini irdeleyerek, Türkiye örneğinde sürdürülebilir finansın geleceğine ışık tutmayı hedeflemektedir. Araştırmanın temel odakları arasında, Türkiye'deki bankaların çevre dostu uygulamalarını benimsemesi ve bu uygulamaların müşteri sadakati üzerindeki etkileri ön plana çıkmaktadır. Yeşil girişimlerin stratejik bir araştırması, bankaların sürdürülebilirlik alanındaki çabalarının anlaşılmasına katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda, Türkiye'deki kişilerin yeşil bilinç düzeylerinin derinlemesine incelenmesi, müşterilerin çevre odaklı bankacılık uygulamalarına olan tepkilerini anlamak adına önemli bir unsur olacaktır. Bu çalışmada, yeşil bankacılık girişimleri, yeşil bilinç, yeşil imaj, yeşil güven ve yeşil sadakat gibi kavramlar detaylı olarak ele alınacaktır. Elde edilen bulgular, bankacılık sektörünün sürdürülebilirlik yolculuğunda etkili stratejilerin belirlenmesine katkıda bulunacaktır. Gerekli anket, analiz ve sonuçlar da eklendiğinde araştırma ortaya anlamlı sonuçlar koyacaktır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to thoroughly comprehend the impact of eco-centric practices within the Turkish banking sector and how the environmental consciousness of clients influences their dedication to green loyalty. This research primarily examines how Turkish banks are implementing green initiatives and the influence of these methods on securing customer loyalty. A strategic investigation of green initiatives will contribute to understanding the efforts of banks in the field of sustainability. Simultaneously, an in-depth examination of individuals' green awareness levels in Turkey will be an important element for understanding customers' responses to environmentally-oriented banking practices. In this study, concepts such as green banking initiatives, green consciousness, green image, green trust, and green loyalty will be discussed in detail. The findings obtained will contribute to determining effective strategies in the banking sector's journey towards sustainability. When the necessary surveys, analyses, and results are added, the research will present meaningful conclusions.