The sources of justification used by university students and their change during argumentation process
Üniversite öğrencilerinin argümantasyon sürecinde kullandıkları gerekçelerin kaynakları ve bu kaynakların değişimleri
  1. Tez No: 863457
  2. Yazar: ÖZLEM AYDIN ŞENGÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu araştırma, sezgiye zıt fizik problemleri ile oluşturulan tartışma ortamlarında öğrencilerin iddialarını dayandırdıkları gerekçelerin kaynaklarını ve bu kaynaklara ne kadar sadık kaldıklarını veya değiştirdiklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 'İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği Lisans Programı'na kayıtlı 25 birinci sınıf üniversite öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler sekiz hafta boyunca her bir problem için argümantasyon çalışma kağıtları hazırlayarak argümantasyon süreçlerine katılmışlardır. Katılımcıların gerekçelerinde kullandıkları kaynaklar incelendiğinde, dört ana kategori altında toplam 10 farklı gerekçe kaynağı ortaya çıkmıştır. Ana kategoriler 'Günlük Yaşam Deneyimleri,' 'Günlük Yaşam Gözlemleri,' 'Okul,' ve 'Örtük' olarak ortaya çıkmıştır. Argümantasyon süreçlerinde, katılımcıların gerekçelerindeki değişimler analiz edildiğinde; genel olarak 'Günlük Yaşam Deneyimlerine Dayalı Gerekçeler,' diğer katılımcıların gerekçelerini değiştirmede daha etkili olmuştur. Buna karşın, eğitim ortamlarından (örneğin, öğretmen, ders kitabı, sınıf deneyleri/gösterileri, okul ortamı) üretilen 'Okula Dayalı Gerekçeler,' argümantasyon süreçlerinde diğer katılımcıların öne sürdüğü gerekçelerden daha fazla etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the sources of justification upon which students base their claims and observe how faithfully they adhere to these sources or change their justifications in an argumentation environment created by using counter-intuitive physics problems. The study was conducted with 25 first-year university students enrolled in the 'Elementary Science Teaching Undergraduate Program.' They engaged in an argumentation process over eight weeks, preparing argumentation worksheets for each task. When examining the sources used in the participants' justifications, a total of 10 different sources of justification under four main categories emerged. The main categories emerged as 'Daily Life Experiences,' 'Daily Life Observations,' 'School,' and 'Implicit.' During the argumentation processes, when changes in participants' justifications were analyzed, it was generally found that 'Justifications Based on Daily Life Experiences' were more effective in changing the justifications of other participants. In contrast, 'Justifications Based on School,' generated from educational settings (e.g., teacher, textbook, classroom experiments/demonstrations, school environment), were more susceptible to being easily influenced by the justifications presented by other participants during the argumentation processes.