Avukatlarda mesleki imaj algısının kronik yorgunluk üzerine etkisinde psikolojik dayanıklılığın rolü
The effect of professional image perception on chronic fatigue in lawyers: The role of psychological resilience
- Tez No: 864816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKE HİLAL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı avukatların mesleki imaj algılarının kronik yorgunluk düzeylerine olan etkisinde psikolojik dayanıklılıklarının rolünün incelenmesidir. Bu amaçla ele alınan mesleki imaj, psikolojik dayanıklılık ve kronik yorgunluk değişkenleri incelenmiş ve mesleki imajın kronik yorgunluğa olan etkisine bakılarak psikolojik dayanıklılığın herhangi bir rolü olup olmadığına bakılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde araştırma konusunu oluşturan kavramlara ilişkin ilgili yazın taramaları yapılarak teorik temelleri ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise; Erzurum ili Barosuna bağlı 261 avukattan anket tekniği ile elde edilen veriler doğrultusunda anket değişkenlerinin birbirleri ile olan ilişkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma verileri, elektronik ortamda avukatlara online olarak sunulmuştur. Araştırma verileri; ifade edilen amaç doğrultusunda oluşturulan yapısal model ve SPSS 26.0 ve AMOS 24 programlarında istatistiki analizlere tabi tutulmuştur. Yapısal model Bootstrap (Bias-corrected confidance intervals) yöntemi doğrultusunda ele alınmıştır. Araştırmada oluşturulan yapısal eşitlik modelinde kabul edilebilir seviyede uyum değerlerine ulaşılmıştır. Analiz sonuçları doğrultusunda; Avukatların olumlu mesleki imaj algılarının psikolojik dayanıklılık düzeylerini artırarak kronik yorgunluklarını azalttığını sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın sonuçları daha önceden yapılan ilgili yazın çalışmalarıyla birlikte değerlendirilerek incelenmiş ve sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the role of psychological resilience in the effect of lawyers' professional image perceptions on chronic fatigue levels. For this purpose, the variables of professional image, resilience, and chronic fatigue were investigated, and it was determined whether resilience played a role by examining the effect of professional image on chronic fatigue. In the first part of the study, the associated literature on the ideas that the research issue was evaluated and its theoretical underpinnings were discussed. The second section of the study attempted to identify the link between the survey variables using data collected using the survey approach from 261 attorneys affiliated with the Erzurum Bar Association. Lawyers received electronic presentations of research data. Research information; a structural model developed in accordance with the specified goal; and statistical analyses performed using the AMOS 24 and SPSS 26.0 programmes. The Bootstrap (Bias-corrected confidence intervals) approach was used to handle the structural model. The structural equation model developed in the study has acceptable fit values. According to the findings of the research, lawyers' favourable professional image views boost their psychological resilience and lessen chronic fatigue. The study's findings were compared to earlier literature studies, and the findings and recommendations were provided.