6. sınıf sosyal bilgiler dersinde kavram haritalarının kullanılmasının ders başarısına etkisi
The effect of using concept maps in 6th grade social studies course on course success
  1. Tez No: 864895
  2. Yazar: RANA GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretim tekniklerinden olan kavram haritalarının ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersindeki başarıları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırma ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen modelinde tasarlanmıştır. Çalışmaya 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı'nın bahar döneminde Antalya il merkezinde bulunan Kamile Çömlekçioğlu Ortaokulu'nda eğitim alan 6. Sınıf öğrencileri katılmıştır. Araştırmanın uygulaması 6. Sınıf sosyal bilgiler dersindeki“İnsanlar, Yerler ve Çevreler”öğrenme alanının“Yeryüzünde Yaşam”ünitesinin öğretiminde gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda yer alan öğrencilere kavram haritaları tekniği ile, kontrol grubunda bulunan öğrencilere ise programa bağlı kalarak öğretim yapılmıştır. Araştırma 8 hafta süre içerisinde gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilere uygulama gerçekleşmeden önce ve uygulama gerçekleştikten sonra ön test-son test olarak başarı testi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde Jamovi programı kullanılmıştır. Yapılan analizlerden ulaşılan sonuçlar şu şekildedir: Hem kavram haritaları tekniğine dayalı öğretimin hem de geleneksel öğretimin 6. sınıf“Yeryüzünde Yaşam”ünitesinin başarı oranında artış olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the concept maps technique on the achievement of 6th grade secondary school students in the social studies course. The study was designed in a quasi-experimental design model with a pre-test – post-test control group. 6th grade students attending Kamile Çömlekçioğlu Secondary School in Antalya city center participated in the study during the spring semester of the 2022-2023 academic. The study was implemented during the teaching of the“Life on Earth”unit of the“People, Places and Environments”learning area in the 6th grade social studies course. The students in the experimental group were taught with the concept maps technique, while the students in the control group were taught in a manner consistent with the program. The study was conducted in 8 weeks. The students in the experimental and control groups were administered achievement tests in the form of a pre-test and post-test before and after the application. The data obtained from the study was analyzed with the Jamovi program. The results obtained from the analysis were as follows: It was seen that both teaching based on the concept maps technique and traditional teaching increased the levels of achievement in the 6th grade“Life on Earth”unit.