Investigating EFL teachers' perceptions of mindfulness in teaching: A mixed-methods Study
EFL öğretmenlerinin öğretimde bilinçli farkındalık algılarının araştırılması: Bir karma metot çalışması
- Tez No: 865387
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEN TUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu karma çalışma EFL öğretmenlerinin öğretimdeki içsel ve kişilerarası boyutları dikkate alarak farkındalık algılarını araştırmıştır. Bu doğrultuda, çalışmaya % 60'ı kadın, %40'ı erkek olmak üzere toplam 150 EFL öğretmeni dahil edilmiştir. Katılımcılardan nicel veri toplamak için Frank ve arkadaşları (2015) tarafından geliştirilen Öğretimde Bilinçli Farkındalık Ölçeği (ÖBFÖ) kullanılmıştır. Ayrıca, EFL öğretmenlerinin öğretimde farkındalıklarına ilişkin deneyimleri hakkında bireysel yarı yapılandırılmış görüşmeler yardımıyla nitel veriler elde edilmiştir. ÖBFÖ ile boyutları arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyonel tasarım kullanılmıştır. Bu bağlamda sonuçlar, EFL öğretmenlerinin öğretimde güçlü farkındalık algılarına sahip olduklarını göstermiştir. Ek olarak, EFL öğretmenlerinin öğretimde farkındalık algılarının yaşlarına ve eğitim geçmişlerine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Korelasyonel analiz bulguları, ÖBFÖ ile içsel farkındalık arasında anlamlı güçlü pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Öte yandan, içsel ve kişilerarası boyut arasında negatif bir ilişki bulunmuştur. Nitel sonuçlar kapsamında, EFL öğretmenlerinin farkındalık algılarını geliştirmenin içsel farkındalık boyutuna dayalı olarak kendi kendini izleme ve problem çözme becerileri ile bağlantılı olduğu, kişilerarası farkındalık boyutuna dayalı olarak öğrencilerden geri bildirim almak ve arkadaşça ve etkileşimli bir ortam kurmakla ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This mixed study investigated EFL teachers' mindfulness perceptions considering Intrapersonal and Interpersonal dimensions in teaching. In this direction, the study includes 150 EFL teachers with a distribution of % 60 females and %40 males. The Mindfulness in Teaching Scale (MTS) developed by Frank et al. (2015) was utilized to collect quantitative data from the participants. Additionally, qualitative data was obtained with the help of individual semi-structured interviews about the experiences of EFL teachers related to their mindfulness in teaching. Correlational design was used to determine the relationship between MTS and its dimensions. In this context, results indicated that EFL teachers have strong perceptions of mindfulness in teaching. In addition, it was determined that EFL teachers' perceptions of mindfulness in teaching showed significant differences according to their ages and educational backgrounds. Correlational analysis findings revealed a significant, strong positive relationship between MTS and Intrapersonal mindfulness. On the other hand, a negative relationship between the Intrapersonal and Interpersonal dimensions was found. With the scope of qualitative results, it was concluded that EFL teachers' improvement of perceptions of mindfulness is connected with self-monitoring and problem-solving skills based on the Intrapersonal mindfulness dimension, and it is associated with receiving feedback from students and creating a friendly and conversational environment based on the Interpersonal mindfulness dimension.