Revisiting Peanuts characters: As seen by existential philosophy and clinical psychology
Varoluşçu felsefe ve klinik psikoloji üzerinden Peanuts karakterlerinin yeniden ele alınması
  1. Tez No: 865571
  2. Yazar: SERDAR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KALPAKLI YEĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde sanatçıların eserlerini oluştururken kendi duygu ve düşüncelerini eserlerine yansıttıkları bilinen bir gerçektir. Bu; müzik alanında da, resim alanında da, edebiyat alanında da böyledir. Bir roman yazarı düşünceleri ve içinde bulunduğu duygu durumlarını kitaplarındaki karakterlere yansıtır. Her karakterin kendine özgü bir yaşam şartı, hayat hikayesi vardır. Bu tez çalışmasının temelini oluşturan Peanuts çizgi romanının yazarı Schulz, ölümüne kadar canlandırmış olduğu bu çizgi romanda karakterlerin her birine belli bir kişisellik eklemiştir. Çizgi romanda karakterler kendilerine verilmiş olan rolü en iyi şekilde oynarlar. Snoopy okuyucu ve izleyici önüne değişik meslekler ve karakterlerle çıkar. Bir köpek olmasına rağmen klostrofobisi sebebi ile kulübesinin içinde değil üstünde yatar. Sahip olduğu alter egosu ile değişik karakterlere bürünür. Snoopy'nin sahibi Charlie Brown, yaşadığı akran zorbalığı ve başına gelen zorluklar sebebiyle okuyucu tarafından hissedilir derecede cana yakın bulunmuştur. Bu tip karakterlerde okuyucu kendi yaşadıkları olaylara dalarak karakterlerde kendisini bulmaya başlar. Charlie Brown'ın köpeği Snoopy ve diğer arkadaşlarıyla yaşamış olduğu bu serüvenin içerisinde manevi olarak barındırdıkları durumlar dikkat çeker. bu tezin amacı Schulz'un Peanuts'ında karakterlerin analizlerini inceleyip karakterleri, onların yaşam şekillerini, içinde bulundukları duygu durumlarına ve psikolojik karakterlerine göre anlatmaktır.
Özet (Çeviri)
Today, it is a known fact that artists reflect their own feelings and thoughts on their works while creating their works. This is the same in the field of music, painting, and literature. A novelist reflects his/her thoughts and emotional states to the characters in his/her books. Each character has a unique life condition, life story. Schulz, the creator of the Peanuts comic strip, which forms the basis of this thesis, added a certain personality to each of the characters in this comic he portrayed until his death. In the comic strip, the characters play the role assigned to them in the best way. Snoopy appears in front of the reader and audience with different professions and characters. Although he is a dog, he lies on top of his booth, not inside, due to his claustrophobia. He takes on different characters with his alter ego. Charlie Brown, the owner of Snoopy, was found to be noticeably friendly by the reader due to his peer bullying and difficulties he faced. In such characters, the reader begins to find himself/herself in the characters by immersing himself/herself in the events they experience. The situations in which Charlie Brown's dog Snoopy and other friends lived in this adventure are noteworthy. The aim of this thesis is to examine the analysis of the characters in Schulz's Peanuts and to explain the characters, their lifestyles, their emotional states and psychological characters