İngilizce öğretiminde duygusal zeka ile yabancı dil öğretme kaygısı arasındaki ilişki
The relationship between emotional intelligence and foreign language teaching anxiety in english language teaching
  1. Tez No: 866815
  2. Yazar: GÜLŞAH DEMİRCAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı İngilizce öğretmenlerinin duygusal zeka düzeyleri ile yabancı dil öğretme kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Buna ek olarak, duygusal zekanın yabancı dil öğretme kaygısına etkisi incelenerek yabancı dil eğitimine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. 2022–2023 eğitim-öğretim yılında Batı Karadeniz bölgesi ili ve ilçelerinde bulunan resmi ve özel okullarda görev yapmakta olan İngilizce öğretmenleri (n=200) uygun örneklem ile seçilmiştir. Bu çalışmada, veri toplama aracı olarak İngilizce öğretmenlerinin duygusal zeka düzeylerinin belirlenmesi için Göçet (2006) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Schutte Duygusal Zeka Ölçeği ve yabancı dil öğretme kaygı düzeylerinin belirlenmesi için ise İpek (2006) tarafından geliştirilen Yabancı Dil Öğretme Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama ve analiz aşamalarında nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Ölçek maddelerine verilen yanıtlardan elde edilen sayısal veriler SPSS yazılımı aracılıyla analiz edilerek Doğrulayıcı faktör analizi, Spearman korelasyon, basit doğrusal regresyon, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, bağımsız örneklem için t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları sonucunda İngilizce öğretmenlerinin duygusal zeka düzeylerinin yüksek olduğu ve yabancı dil öğretme kaygılarının orta düzeyde olduğu bulunmuştur. İngilizce öğretmenlerinin duygusal zeka düzeyleri cinsiyet değişkeni açısından değerlendirildiğinde kadınlar lehine anlamlı farklılık saptanmıştır. Yabancı dil öğretme kaygı düzeyleri yaş ve mesleki kıdem değişkenleri bakımından incelendiğinde gruplar arasında anlamlı farklar bulunmuştur. İngilizce öğretmenlerinin duygusal zeka düzeyleri ile yabancı dil öğretme kaygı düzeyleri arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki saptanmıştır. Basit doğrusal regresyon analizi sonucunda duygusal zeka düzeyi yabancı dil öğretme kaygısının anlamlı bir yordayıcısı olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between English Language teachers' emotional intelligence levels and their foreign language teaching anxiety levels. In addition, this study also aims to contribute to foreign language education by examining the effect of emotional intelligence on foreign language teaching anxiety. By convenience sampling, EFL teachers (n=200) working in public and private schools in the provinces and districts of the Western Black Sea region in the 2022-2023 academic year were selected. In this study, the Schutte Emotional Intelligence Scale adapted into Turkish by Göçet (2006) was used as a data collection tool to determine the emotional intelligence levels of English teachers, and the Foreign Language Teaching Anxiety Scale developed by İpek (2006) was used to determine their FLTA levels. The relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the data collection and analysis stages of the research. The numerical data obtained from the responses given to the scale items were analyzed through SPSS software and confirmatory factor analysis, Spearman correlation, simple linear regression, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, t-test for independent samples, and one-way analysis of variance (ANOVA) were used. As a result of the findings of the study, it was found that EFL teachers' emotional intelligence levels were high and their foreign language teaching anxiety was at a moderate level. When EFL teachers' emotional intelligence levels were evaluated regarding gender variables, a significant difference was found in favor of women. When the levels of foreign language teaching anxiety were analyzed in terms of age and professional seniority variables, significant differences were found between the groups. A negative and low-level significant relationship was found between EFL teachers' emotional intelligence levels and foreign language teaching anxiety levels. As a result of simple linear regression analysis, it was found that emotional intelligence level was a significant predictor of foreign language teaching anxiety.