Melike Günyüz'ün çocuk kitaplarındaki kahramanların karakter özelliklerinin incelenmesi
Analysis of the characteristics of the protagonists in Melike Günyüz's children's books
  1. Tez No: 987653
  2. Yazar: TEVFİK DIVRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ABDULLAH ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Çocuk edebiyatındaki metinlerinde kahramanların sunulma biçimi, karakter özellikleri çocukların kahramanlarla özdeşim kurabilmesi açısından önemlidir. Bu araştırmanın amacı“, çocuk edebiyatının öneminin anlaşıldığı ve bu alanda yapılan çalışmaların arttığı bir dönemde çocuk edebiyatı alanında birçok eser vermiş olan Melike Günyüz'ün ”Gakgukların Maceraları“ ve ”Gümüş Göl Masalları“ kitap dizilerindeki masallarda bulunan kahramanların karakter özelliklerini incelemek ve tasnif etmektir. Melike Günyüz'ün ”Gakgukların Maceraları“ ve ”Gümüş Göl Masalları“ kitap setlerindeki kahramanların olumlu-olumsuz özellikleri, açık, kapalı, devingen-durağan yapıları ortaya koyulmuştur. Bu bağlamda çalışmada Melike Günyüz'ün kitaplarında yer alan kahramanların karakter ögeleri açısından özellikleri incelenmeye çalışılmıştır. Doküman analizi ile kurgulanan çalışmada Melike Günyüz'ün ”Gakgukların Maceraları“ ve ”Gümüş Göl Masalları" kitap dizilerinde yer alan on altı kitabı incelenmiştir. Elde edilen veriler önce betimsel analize tabi tutulmuş daha sonra içerik analiziyle ayrıntılara inilmiştir.
Özet (Çeviri)
The way in which characters are presented in children's literature and their character traits are crucial for enabling children to identify with them. The purpose of this research is to examine and classify the character traits of the protagonists in the tales in the book series“Gakgukların Maceraları”and“Gümüş Göl Masalları”by Melike Günyüz, who has produced many works in the field of children's literature in a period when the importance of children's literature is understood and the studies in this field are increasing.. The study analyzes the characters in these works in terms of their positive and negative traits, as well as their open, closed, dynamic, and static structures. In this context, the study seeks to investigate the features of the characters in Melike Günyüz's books from the perspective of character elements. Designed through document analysis, the study examines sixteen books from Günyüz's series“Gakgukların Maceraları”and“Gümüş Göl Masalları.”The collected data were first subjected to descriptive analysis and then further explored through content analysis.