15-19 yaş arası adölesanların probiyotik ve prebiyotik besin tüketimi ve mikrobiyota farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of probiotic and prebiotic food consumption and microbiota awareness levels of adolescents between 15-19 ages
  1. Tez No: 867952
  2. Yazar: BÜŞRANUR POTUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN DEMİRHAN YUMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı 15-19 yaş arası adölesanların probiyotik ve prebiyotik besin tüketim sıklıklığı ile mikrobiyota farkındalık düzeylerini belirlemek, aralarındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma Mayıs 2023-Eylül 2023 tarihleri arasında Nilüfer Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Hüsnü Özyeğin Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 15-19 yaş arası kız ve erkek 221 adölesan ile yürütülmüştür. Katılımcılara sosyodemografik özelliklerini, sağlık durumunu, beslenme alışkanlıklarını ve probiyotik ve prebiyotik bilgisini değerlendiren bir anket formu ile probiyotik ve prebiyotik besin tüketim sıklığı anketi ve Mikrobiyota Farkındalık Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların ortalama yaşı 16, ortalama vücut ağırlığı 61,63±13,17 kg minimum vücut ağırlığı 38 kg maksimum 120 kg'dır. BKI değerleri ortalama 21,68±3.73 kg/m², minimum BKI 13,42 kg/m² maksimum 37,87 kg/m²'dir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the frequency of probiotic and prebiotic food consumption and microbiota awareness levels of adolescents between the ages of 15-19 and to evaluate the relationship between them. Materials and Methods: The research was conducted between May 2023 and September 2023 with 221 adolescents, boys and girls, aged 15-19, studying at Nilüfer Hatun Girls' Anatolian Imam Hatip High School, Multi-Program Anatolian High School and Hüsnü Özyeğin Anatolian High School. A survey form assessing sociodemographic characteristics, health status, nutritional habits, and probiotic and prebiotic knowledge, as well as a probiotic and prebiotic food consumption frequency survey and the Microbiota Awareness Scale were administered to the participants. Results: The average age of the participants is 16 years, the average body weight is 61.63±13.17 kg, the minimum body weight is 38 kg and the maximum is 120 kg. Average BMI values are 21.68±3.73 kg/m², minimum BMI is 13.42 kg/m² and maximum is 37.87 kg/m².