Application of the ASA framework to startups: The case of Turkish tech startups
ASA çerçevesinin startuplara uygulanabilirliği: Türk teknoloji̇ startupları üzerine bi̇r çalışma
  1. Tez No: 868160
  2. Yazar: BERKEM PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET VAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Startup şirketlerinde doğru kültürü yaratmanın ve sürdürmenin, yenilik ve yaratıcılık için uygun bir ortam oluşturmak açısından hayati öneme sahip olduğu, ancak organizasyon içindeki çeşitli kişilikleri dengelerken büyümeyi yönetmenin zorlu bir süreç olduğu belirtilmiştir. Bu tezin amacı, startup kurucularının şirket kültürünü oluşturma ve sürdürme yaklaşımlarını belirlemek ve ASA çerçevesinin bu yaklaşımları anlamak için uyarlanıp uyarlanamayacağını araştırmaktır. Çalışma, nitel araştırma yöntemleri kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma örneklemi, bir pilot görüşme hariç olmak üzere 16 teknoloji startup kurucusundan oluşmaktadır. Startup'lardaki güçlü şirket kültürünü etkileyen altta yatan faktörleri anlamak için yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. İçerik analizi, takımı kurma ve sürdürmenin, kurucular arasında güçlü bir tema olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, startup'ların yatırım aşamalarının, şirket kültürünün oluşumuyla ilgili önemli bir faktör olarak göründüğü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Creating and retaining the right culture in a startup is crucial for forming a climate for innovation and creativity. Still, it's challenging because it requires balancing various personalities within the organization while growing. The aim of this thesis is to study the applicability of the ASA (attraction – selection – attrition) framework in creating and sustaining a company culture and to determine how startup founders approach creating and retaining the company's culture. This exploratory study is conducted using qualitative research. The study sample consisted of 16 technology startup founders, excluding one pilot interview. Semi-structured interviews were conducted in order to understand the underlying factors influencing the strong company culture in the startups. Content analysis revealed constructing and maintaining the team is a potent theme among founders. In addition, it was found that startup funding stages were significant factors that seemed to be related to the formation of company culture.