FTSE ESG indeksinde yer alan OECD üyesi ülkelerin bankalarının ESG skorlarının banka performanslarına etkisi
The effect of ESG scores on the performance of banks from OECD member countries included in the FTSE index
  1. Tez No: 949566
  2. Yazar: KADİR AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SUNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Bankalcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı OECD ülkelerinin FTSE Emerging ve Developing ESG Indeksi'nde yer alan bankaların ESG skorları ile banka performansları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Zaman serisi olarak 2015 – 2022 yılları alınmış ve toplamda 65 bankanın verileri Bloomberg Terminal'den alınmıştır. Çalışmada, bağımsız değişken olarak bankaların ESG skorları; bağımlı değişken olarak ise bankaların aktif karlılık oranları, Tobin Q oranları ve net faiz marjları ile ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılaları belirlenmiştir. Çalışma kapsamında statik ve dinamik panel veri analizi ile Granger Nedensellik Testi yapılmıştır. Ampirik sonuçlardan çıkarılan bulgulara göre statik panel veri analizlerinde ESG skorları ile ROA, Tobin Q ve NIM arasındaki ilişkinin yönü negatifken; GDP ile pozitif yönlüdür. Dinamik panel veri analizi sonuçlarına bakıldığında ESG skorları ve ROA ile Tobin Q arasında ilk başka ilişki yönü negatifken, ESG'nin karesinde pozitife döndüğü gözlemlenmiştir. Bu durum, ESG skorlarının ROA ile Tobin Q arasında U şeklinde bir örüntünün varlığını göstermiştir. Çalışma kapsamında yapılan Granger nedensellik testi sonuçların ise değişkenlerin birbiri ile nedensellik ilişkisi bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ampirik analizler neticesinde, ESG için maliyet faktörüne katlanılması göz önünde bulundurulduğunda, ilk etapta negatif olan ilişki yönü ilerleyen süreçte pozitife dönmektedir. Literatürde yer alan çalışmalarda ülke çeşitliliğinin az olması ve statik bir panel veri analizi ile yapılan çalışmalar göz önünde bulundurulduğunda; bütüncül bir yaklaşım getirilerek literatüre özgün bir katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between ESG scores and the performance of banks from OECD countries that are listed in the FTSE Emerging & Developing ESG Index. The sample covers annual data for 65 banks over the period 2015-2022, obtained from the Bloomberg Terminal. The banks' ESG scores serve as the key independent variable, while the dependent variables comprise ROA, Tobin's Q and net interest margin (NIM) at the bank level, alongside GDP at the country level. both static (fixed-effects) and dynamic (GMM) panel estimators are employed, and Granger causality tests are conducted. In the static panel model, ESG scores exhibit a negative association with ROA, Tobin's Q, and NIM, but a positive association with GDP. According to the results of the dynamic panel data analysis, while the initial relationship between ESG scores and both ROA and Tobin's Q is negative, it turns positive in ESG square scores. This indicates a U-shaped pattern in the relationship between ESG scores and the financial performance indicators ROA and Tobin's Q. The findings of the Granger causality tests conducted within the scope of the study reveal the existence of causal relationships among the variables. As a result of the empirical analyses, it is observed that when the cost factor associated with ESG is taken into account, the initially negative relationship gradually shifts to a positive one over time. In the dynamic specification, the contemporaneous coefficients on ESG remain negative for ROA and Tobin's Q, yet statistics indicate that the longer-run cumulative effect turns positive. Granger causality tests reveal bidirectional causality between ESG scores and all variables except ROA and Tobin's Q, for which no causality is detected. Given the limited country coverage and predominantly static approaches in prior research, this study offers an original contribution by adopting a more comprehensive, cross-country panel and combining static and dynamic methodologies.